Hacettepe Üniversitesi’nden Yerli Akıllı Diz Protezi

Hacettepe Üniversitesi’nden Yerli Akıllı Diz Protezi

Ankara’da bulunan Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma sonucunda akıllı diz protezinin prototipi yapıldığı bildirildi. Üniversitesinin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atila Yılmaz’ın başkanlığında yürütülen proje ile, kendiliğinden parametre ayarı yaparak kullanıcılara uygun hale getirebilen protez, yürüyüş hızına göre otomatik olarak kendini ayarlayabiliyor.

Türk bilim insanlarınca geliştirilen yerli akıllı protezin benzerleri ithal olarak gelenlerin fiyatının 20-30 bin dolar olduğu belirtildi. Aynı özelliklere sahip olan yerli protezin fiyatının ise yaklaşık 10 bin lira olacağını söyleyen Öğretim Görevlisi Yılmaz, “Yurt dışındaki eşdeğer ürünlerle aynı görevi yapacak olan yerli akıllı diz protezine erişim imkanı artacak.” diye belirtti.

Doç. Dr. Yılmaz, akıllı diz protezlerin, içinde kart ve mikro denetleyicisi bulunan, mekanik kısmıyla elektronik kısmı birlikte çalışan ve tamamen kullanıcının yürüyüş hızına ve güvenliğine odaklı ürünler olduğunu vurgulayarak, bunları kaydetti:

“Burada ‘akıllı’ olmasının özelliği, protezin yürüyüş şartlarını kendi kendine duyargalar vasıtasıyla aldığı verilerden kestiriyor olması. Yani, kullanıcının yürüyüş hızına yönelik isteklerini kestiriyor ve buna göre kendi denetim algoritmalarını çalıştırıyor ve kontrolü sağlıyor.

Geliştirilen yerli diz protezi, kullanıcının yürüyüş hızı ayarlanmadan, yürüyüş esnasında bunu kendi kestiriyor ve uyum sağlayarak kullanıcısının istediği hızda yürümesine olanak veriyor. Ayrıca, yürüyüşün hangi aşamasında olduğunu belirleyebiliyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hacettepe Üniversitesi’nden Yerli Akıllı Diz Protezi

0