Kesintisiz Güç Kaynaklarının Ömrünü Uzatan Cihaz Yaparak Patentini Aldı

Sakarya Üniversitesi’nde idari birimde 35 yıldır elektronik teknikeri olarak çalışan İbrahim Altunal, kesintisiz güç kaynakları kısa adıyla UPS’lerin ömrünü uzatacak bir çalışma yapmaya karar vermiş. 59 yaşından olan İbrahim amca, 8 yıl üzerinde çalışarak UPS’lerin ömrünü uzatacak bir cihaz tasarlayarak patentini aldı.

Kesintisiz güç kaynaklarında en önemli sorunlardan birisi, ömürlerinin çabuk bitmesidir. Bunu engellemek için çalışmalara başlayan İbrahim amca, Batarya Koruma Cihazı (BAK) adını verdiği cihazla, kesintisiz güç kaynaklarının ömrünü yaklaşık 5 yıl uzatıyor. İbrahim Altunal, yaptığı cihazla geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumu’nda 20 yıl korumalı patent belgesini de aldı. Ayrıca 2017 İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda buluş ödülünün de sahibi oldu.

İlginizi Çekebilir: UPS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

İbrahim Altunal, cihazla ilgili şu bilgileri verdi;

Bataryaların yüzde 10’luk kısmı kullanılır diğer yüzde 90’lık kısmı ise zamanla tembelleşir ve bozulur. Bozulduktan sonra bir yılda da ömrünü tamamlar. Yapılan cihazla bu olayı tersine çevirerek bu 1 yılı yaklaşık 5 yıla çeviriyor. Korumalı patentini alarak ve Uluslararası yarışmada buluş ödülü kazanarak cihazın tescillendiğini söyleyen Altunal, “Bu cihaz için yabancı firmalardan teklifler var, lisansını istiyorlar. Ben bu cihazın yerli firmalarca lisansının alınıp imalatının yapılmasını istiyorum. Kendi ülkeme endüstriyel bir getirisi olsun istiyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kesintisiz Güç Kaynaklarının Ömrünü Uzatan Cihaz Yaparak Patentini Aldı

0