Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Aşısını İlk Kez Türkiye Üretecek

Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA), nairovirüslerin neden olduğu ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden kene kaynaklı bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon özellikle çiftçilerimizi ve kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızı etkilemiştir. Son yıllarda tedavide görülen gelişmelere rağmen, bu enfeksiyonlarda ölüm oranları hala yüksektir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Aşısını Türkiye Üretecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi  (KKKA) aşısı çalışmalarına ilişkin, “Erciyes Üniversitesi ile 7-8 senedir birlikte yürüttüğümüz KKKA aşısı çalışmamız devam ediyor. Bu, dünyada bir ilktir. Bilim heyeti ile geçtiğimiz günlerde konuştum, çok umutlular. Aşı çalışmalarında sona oldukça yaklaştık. Bu aynı zamanda virüs aşılarının üretiminde bir ilk olacak. Önümüzdeki birkaç sene içerisinde orijinal bir virüs aşısı üretmiş olacağız.” dedi.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı İlk Nerede Görülmüştür?

Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) ilk kez 1944 ve 1945 yılı yaz aylarında Batı Kırım steplerinde çoğunlukla ürün toplamaya yardım eden Sovyet askerleri arasında görülmüştür. Hastalığa Kırım hemorajik ateşi adı verilmiştir.

1956 yılında Zaire’ de ateşli bir hastadan Kongo virüsü tespit edilmiştir. 1969 ise Kongo virüsu ile Kırım hemorajik ateşi virüslerinin aynı virüs olduğu belirlenmiş ve Kırım-Kongo kanamalı ateşi olarak hastalık yeniden adlandırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Aşısını İlk Kez Türkiye Üretecek

0