MET İleri Teknoloji Sistemleri: Birçok Patente Sahip İzmirli Robot Şirketi

MET İleri Teknoloji Sistemleri: 4 Yılda 10 Patent Alan İzmirli Robot Şirketi

Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 2013 yılında TÜBİTAK’tan genç girişimci desteği alan Murat Merdin, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsü içindeki Teknopark’ta “MET İleri Teknoloji Sistemleri” adında bir şirket kurdu. Şirketinde çalışmalara başlayan ve ısıtma verimini ve dayanıklılığı artıran bir radyatör tasarlayarak ilk patentini aldı.

İşleri daha da büyümeye başlayınca bu sefer yardımına Elektrik Elektronik Bölümünden mezun olan kardeşi Oğuz Deniz Merdin geldi. Ardından diğer aile bireyleri emekli baba Kadir Merdin ve anne Esin Merdin katılarak tam bir aile şirketine dönüştüler. Ailenin verdiği güç ve kendi azimleriyle kardeşler 4 yılda 10 patent alarak güzel bir işe imza attılar. Her aile üyesinin bilgi ve yeteneğini sergilemesi sonucu yazılım, mekanik ve elektrik-elektroniği entegre eden sistemler geliştiren Merdin kardeşler, beyaz eşya fabrikaları ve savunma sanayi şirketleri için çözümler üretti.

Avrupa Nükleer Geliştirme Örgütü’ndeki (CERN) parçacık deneyinden, sütün pastörize edilmesine kadar farklı alanlarda çok sayıda projeye imza atan İzmirli mühendis 2 kardeş ve onlara destek olan anne babası, beyaz eşya fabrikalarında kullanılmaya başlanan “Cerberus” isimli vidalama robotuyla dünyanın bu alandaki en son teknolojisini geliştirdi. Bu robotla rakip konumdaki İtalyan robotlarına göre daha küçük boyutlu, hafif ve verimli bir sistem geliştirdiklerini aktaran Merdin, sistemin yakın vadede dünyadaki tüm fabrikalara yayılmasını beklediklerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MET İleri Teknoloji Sistemleri: Birçok Patente Sahip İzmirli Robot Şirketi

0