ODTÜ’lü Aslı Aksoy’un Kısa Süredeki Başarısı

2. Büyük Kuşkonmaz Üreticisi

ODTÜ İşletme Bölümünden 2003 yılında mezun olan Aslı Aksoy, Koç Üniversitesinde yüksek lisansını tamamlayarak gıda üretim alanlarında pazarlama müdürü olarak çalışmaya başladı. Her şey ABD’ye yaptığı bir iş gezisinde yediği kuşkonmaz ile başladı. Aksoy 13 yıllık iş hayatını bir kenara bırakarak Yeşilçam’da 42 dönümlük bir arazide kuşkonmaz üretimine başladı. Eskişehir’den sonra Türkiye’deki 2. büyük kuşkonmaz üreticisi konumuna gelen Aksoy, 7 aylık üretim sezonunda 15 ton hedeflediği üretiminde ilk 1.5 ayda 5 tona ulaştı.

Aksoy, “1.5 ay önce aldığımız ilk kuşkonmazın ardından tahminlerimizin çok üstünde üretim oldu. Bizim bu sene ilk yılımız olduğu için ürünün ne şekilde ve nasıl üreyeceğini tahmin edememiştik. Günde iki kez hasata çıktığımız zamanlar oldu ve çok şaşırdık. Havamız çok güzel. Toprağımız verimli ve bereketli. Böyle olunca da tüm tarlaları günde iki kez gezerek ürün alıyoruz. Bu durum bizim için tahmin etmeyi bir kenara bırakın öngöremediğimiz bir olaydı. Bize de sürpriz oldu. Biz burada tamamen doğal üretim yapıyoruz. Tek yaptığımız çok özel ve iyi bir bakım. Yabancı otlar sürekli temizleniyor. Bu sene Nisan yağışları çok güzel gitti. Gerçi yağan dolu bir günlük ürünü vurdu ama köklerinden yeni sürgünler devam etti. Hava ılıman olunca da üründe patlama oldu. Artık gerçekten şirketimizin adı gibi elimiz belimizde. Her bir kuşkonmaza takım arkadaşlarımla birlikte gözümüz gibi bakıp büyütünce toprak da bunun karşılığını verdi.”

Tarladan satışları sürerken piyasaya da çıktıklarını dile getiren Aksoy, Ağırlıklı olarak İstanbul’a satışlarının olduğunu belirtip, bu hafta içerisinde Ege Bölgesine de dağıtımlarının başlayacağını söyledi. Seçkin marketlerin raflarına girdikten sonra aranan ürünler arasına girmesinin iyi bir gelişme olduğunu dile getirdi. 7 kadın yardımcısı ile birlikte çalışan Aksoy, erkek almayı düşünmediklerini belirterek şöyle söyledi;

“Yanlış anlaşılmasın erkeğe karşı değiliz. Ama bu bizim işimizin doğası gereği kuşkonmaz kadın emeği isteyen bir ürün. Sürekli eğilerek çalışıyoruz. Her bir ürünün bakımı çok hassasiyet gerektiriyor. Bunu da kadınlarla birlikte çok daha rahat yapabiliyoruz. Ekip uyumu çok önemli. Zaten biz burada her gün ailelerimizden çok birbirimizi görüyoruz. Bazen zaman yetişmediğinde burada saat 24.00’e kadar türkülerle şarkılarla pür neşe içinde çalışmaya devam ediyoruz. Çok güzel bir birliktelik yakaladık. Bu yüzden de kadın kadına üretime devam edeceğiz gibi gözüküyor. Bizim için geri dönüşler çok önemliydi. Öncelikle lezzet anlamında çok iyi not aldık. Üretim ve kalitemizle çok güzel geri dönüşler aldık. Dahası kuşkonmaz kendi özelinde çok faydalı bir ürün. Folik asit deposu. Hamilelerde, çocuk emziren kadınlarda çok önemli. İlaç olarak değil de doğal besin yoluyla bunu almak da ayrıca çok daha önemli. Diğer mineral ve vitaminler açısından da çok zengin, çok lifli bir sebze. Sindirime yardımcı, kalp dostu. Kanı temizliyor.”

Çalışanları ise Aksoy Hanımdan ve işlerinden oldukça memnunlar.

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ODTÜ’lü Aslı Aksoy’un Kısa Süredeki Başarısı

0