Sakaryalı Karavan Firması Karavanı Kar Ambulansına Çevirdi

34 ülkeye karavan ihraç eden Sakaryalı Başoğlu Karavan firması, ülkemizde yoğun kar yağışı alan bölgeleri düşünerek karavanı kar ambulansına çevirme kararı aldı. Yapılan çalışmalarla, elektrik üreten güneş paneli, kalorifer, sedye, oksijen ve tansiyon aletlerinin de olduğu bir karavan ortaya çıktı.

Firma yöneticisi Engin Başoğlu, elektrik üreten güneş enerji panellerinin de olduğu karavanın Ambulansın çıkamadığı yerlere bu aracın, cip, ATV, kar motosikleti, paletli araç ve traktörün arkasına bağlanıp çekilebilecek şekilde yaptıklarını söyledi.

Avrupa’ya Satmayı Düşünüyoruz

“Avrupa’da karavan sektörü muazzam derecede gelişmiş. Biz de böyle bir ürünün üzerinde çok çalıştık ve çeşitlerini yapmaya başladık. Aracımızda elektrik üreten güneş enerjisi ve kalorifer de var. Rahatlıkla bir hastaya müdahale etmek için her türlü imkanı donatmaya çalıştık, sanıyorum başarılı da olundu. İnşallah güzel şatlarda insanlara yardımcı olabilecek ürün yaptığımızı zannediyorum.”

Caretta’nın 34 ülkeye satıldığını aktaran Başoğlu, kuzey ülkelerinin kar ambulansına rağbet göstereceğini düşündüğünü dile getirdi. Başoğlu, kar üstünde test sürüşü gerçekleştirdiklerini anlatarak, “4 kişi arabanın içine bindik. Arabanın içinde iki kilometre karın üzerinde gittik. Kesinlikle sarsıntı hissetmedik. Bir hasta ile hasta bakıcı rahatlıkla içine sığabilir ve gerekli müdahale yapılabilir.” dedi.

Hem Tekerlekli Hem Kızaklı Kullanılabiliyor

Kar ambulansının hem tekerlek hem de kızaklı olarak kullanılabildiğini ifade eden Başoğlu, “Asfalt bitti. Kar başladı, iki kızağı yere koyduktan sonra aracı üstüne çekiyorsunuz, gerdirme kayışlarıyla lastiğin üzerine bağlıyorsunuz ve yolunuza devam ediyorsunuz. Kar bitti asfalt yola geçtiniz, kızakları çıkartıyorsunuz ve yolunuza devam ediyorsunuz. İki dakika bile sürmeden kızağı takıp çıkartıyorsunuz. Cip, traktör, ATV, paletli araç ve kar motosikleti gibi her şeyin arkasına takılabilecek. Acil durumda her noktada kullanılabilecek bir ambulans ürettik.” sözlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sakaryalı Karavan Firması Karavanı Kar Ambulansına Çevirdi

0