Şakayık Üretiminde Hollanda’ya Rakip Oldular

Her zaman diğer türlüsü olurdu. Türkiye’den giden bir ürün yabancı ülke de yapılır, sonra Türkiye’ye satılırdı. Burada ise Hollanda’da yaşayan iki Türk kardeş, oradan Türkiye’ye şakayık tohumu getirdi. Üretebilir miyiz diye düşünürken Yozgat’ın Toprakpınar köyünde üretmeye başladılar. Ürettikleri şakayıklar Hollanda’dakilerden daha kaliteli olunca Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan talep oldu.

Bülent ve Murat Höke kardeşler, Türkiye’de olmaz. Satamazsınız sözlerini kulak ardı ederek tohum işine girdiler. Küçük bir bahçede başladıkları işle 14 bin kök şakayık yetiştirmeye kadar çıktılar. Ürettikleri şakayıkları Ankara, İzmir ve Antalya’daki çiçekçilere satıyorlar. Hem de Hollanda’dan gelenlerin yarı fiyatına olacak şekilde.

İlginizi Çekebilir Türkiye’de Girişimcilik Başarıları

İç piyasada taleplere yetişmekte zorlanan Höke kardeşler, Ukrayna ve Rusya pazarına açılmak istiyor. Bülent Höke, “Hollanda’da tanesi 2 avro, biz 1 avroya veriyoruz. Soğuk hava deposunda saklıyoruz. Sipariş geldikçe de gönderiyoruz.” dedi. Murat Höke de şunları ifade etti; “Çiçekleri yetiştirmeye başladık. Genelde ürünü İzmir, Antalya ve Ankara’ya ben götürüyorum. Müşterilerimiz, Yozgat’ta yetiştirdiğimize inanamıyorlar, “Bunu yurt dışından getirmişsinizdir.” diyorlar

Biz Yozgat’ta yetiştirdiğimize ikna ediyoruz ve şaşırıyorlar. Şu an da talep çok güzel. Bu ürünler doğal ortamda yetiştiği için Hollanda’dan gelenlerden çok kaliteli.” ifadelerini kullandı. İşlerini büyütmek istediklerini anlatan Höke, “Devletimiz destek verirse bunu daha büyütür ve genişletiriz, en azından yüzde 50 de olsa Hollanda’ya bağımlılığımız azalır. Ukrayna ve Rusya pazarına açılmak istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şakayık Üretiminde Hollanda’ya Rakip Oldular

0