Su Altında Sesin Yönünü Tespit Edebilen Cihaz

Su Altında Sesin Yönünü Tespit Edebilen Cihaz

Yerli cihazların üretiminin artması bizleri oldukça sevindiriyor. Bu haber Kocaeli’deki bir Ar-Ge firmasından geldi. Firma su altında ortam şartlarına göre 100 km ye kadar menzilden denizaltı ve balinaların çıkardığı çok düşük frekanslı seslerin yönünü saptayabilen bir sistem geliştirdi. Türk araştırmacıların geliştirdiği bu sistem Pakistan ve Norveç’te kullanılacak.

SUASİS Genel Müdürü olan Tuncay Akal;

Sensörlerimiz ve buna bağlı olarak geliştirmiş olduğumuz sistemleri savunma alanında kullanmak üzere Güney Kore ve Pakistan’a sattık. Norveç’teki bir üniversiteye balina araştırmalarında kullanmak için bir sistem teklifi vermiş bulunuyoruz. Sistem balinaların popülasyonunu ve yaydıkları seslerin karakteristiklerine göre cinslerini belirlemede kullanılacak.” dedi.

Son 7-8 yılda vektörlerin önemli bir araştırma konusu olduğunu dile getiren, SUASIS’in bu konuda çalışmalar yaptığını dile getiren Akal;

“Güney Kore gibi teknolojinin geliştiği bir ülkenin sistemimizi alarak lisans talebinde bulunmuş olması bizlere güven verdi ve ürünümüzün uluslararası pazara sunma seviyesinde olduğunu gördük. Çok yakında üretmekte olduğumuz sistemlerle dünya piyasasına açılmayı hedefliyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Su Altında Sesin Yönünü Tespit Edebilen Cihaz

0