Tekstil Atıklarıyla Ürettikleri Keçelerle 2 Milyon Dolar İhracat

Tekstil Atıklarıyla Ürettikleri Keçelerle 2 Milyon Dolar İhracat

Keçe beyaz eşya, otomobil gibi çok farklı alanlarda kullanılan bir malzeme, İzmirli bir şirket geniş kullanım alanına sahip bu keçeye doğal yollarla alevlenmeyecek şekilde bir özellik kazandırmış. Şimdi ise Dünya devlerine ihracat yapmaya başlamış.

Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Kanlı  “Mevcut keçeler, kanserojen madde içeriyordu, 5 yıllık bir çalışma sonucu doğal reçinenin kullanıldığı alev iletmez keçeyi ürettik” dedi.  Normalde keçeler yangına karşı dayanıklı olması için kimyasallar kullanılıyor ama bu kimyasallar kanserojen olması sebebiyle sıkıntılara neden oluyordu. İşte bu açığı gören firma, kurduğu Ar-Ge ekibiyle 5 yıl çalışmış ve bunun sonucunda kanserojen olmayan alev iletmez bir keçe geliştirmiş.

Tamamen geri dönüştürülebilen ve yüzde 80’i tekstil atıklarından elde edilen alev iletmez keçeler ile, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 30’dan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Kanlı, “Mevcut keçeler kanserojen madde içeriyordu, 5 yıllık bir çalışma sonucu doğal reçinenin kullanıldığı alev iletmez keçeyi ürettik. Şirket olarak yaptığımız 4 milyon dolarlık ihracatın yarısı izogreen adını verdiğimiz bu keçeye ait. Amacımız bunu daha da yukarı taşımak hem ülke ekonomisine hem de şirketimize faydalı olmak istiyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekstil Atıklarıyla Ürettikleri Keçelerle 2 Milyon Dolar İhracat

0