Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi DNA Temelli Kişi Tanımlama Kiti Geliştirdi

DNA Temelli Kişi Tanımlama Kiti

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay, 15 yıl boyunca 100 bine yakın genetik test yaptı. Çalışmalarını projeye döken öğretim görevlisi Türkiye’nin her yıl milyonlarca lira vererek yurt dışından aldığı genetik test kitlerini yerli imkanlarla geliştirmiş oldu.  

Ayrıca test süresini 6 saatten 34 dakikaya indirdiklerini söyleyen öğretim görevlisi Hüseyin Onay; “Rutin laboratuvar koşullarında normalde en az 6 saatte yapabileceğiniz bir test. Bunu FBI rutinde yaklaşık 2 saatte yapıyor. Bizim süreç optimizasyonunda yakalamaya çalıştığımız rakam 30 dakika. Şu anda Ar-Ge sürecinin tam ortasındayız, 34 dakikayı yakaladık. Bu da bizi şu anda en hızlı kişi tanımlama testi yapan yer haline getiriyor.” dedi.

DNA temelli kişi tanımlamanın şu anda adli tıp ve tıpta alanında kullanıldığını, yüzde 100 güvenilir olması sebebiyle üst düzey güvenlik gerektiren yerlerde de rahatlıkla kullanılabileceğini belirten öğretim görevlisi, pasaport kontrollerinden bankacılık sektörüne kadar kullanılabileceğini belirtti. Kit için patent başvurusu yaptıklarını ve çalışmanın 2-3 yıl içerisinde sonuçlandırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi DNA Temelli Kişi Tanımlama Kiti Geliştirdi

0