Trabzon Teknokent’ten İngiltere’ye Akıllı Şehir Kutusu

Trabzon Teknokent’ten İngiltere’ye Akıllı Şehir Kutusu

İngiltere’nin Bristol şehrinin belli bölgelerine yerleştirilecek akıllı şehir sistemi kapsamında İngiliz belediyenin isteği üzerine Trabzon Teknokent’te faaliyet gösteren yerli bir firma Bristol şehri için akıllı şehir kutusu tasarladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedat Görmüş ve ekibi, İngiltere’nin Bristol şehri için sipariş alarak, Trabzon Teknokent’te akıllı şehir kutusu üretmeye başladı. İlk aşamada 30 akıllı şehir kutusunu üreterek işlemi tamamlayan ekip, ikinci aşama için 500 akıllı şehir kutusu üretmek için anlaştı.

Birim maliyetinin 200 dolar olduğu donanımın, İngiltere’nin Bristol şehrine yerleştirilerek birbirleriyle kablosuz olarak haberleşerek çevresel gürültüyü, çevredeki titreşimi, havadaki nemi, sıcaklığı, partikülleri, çeşitli gaz ve tozları ölçecek. Ayrıca sistem firma tarafından üretilen özgün yazılımla çalışacak ve farklı uygulamaların da sistemin platformuna eklenerek çalışması sağlanabilecek.

Akıllı şehir kutularına internet ile erişim olacağını, kutuların elde ettiği verileri insanların görebileceğini, böylelikle mobil uygulama üreten ve geliştirenlerin akıllı şehir uygulaması için yazılım üretebileceklerini anlatan Yrd. Doç. Dr. Görmüş, “Böylece yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına bu açık platform ön ayak olmuş olacak. Bu tür uygulamalar hem toplumun çevre bilincini geliştirecek hem de daha verimli şehircilik yaklaşımlarının geliştirilmesinin önünü açabilecek.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trabzon Teknokent’ten İngiltere’ye Akıllı Şehir Kutusu

0