Uşaklı Firma Şeffaf Deri Üretti

Uşaklı Firma Şeffaf Deriyi Fransa’da Defilede Sergileyecek

Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmalarını yürüten bir firma,  2 yıl önce başladıkları ve 2 bin çeşit deri üzerinde yürüttükleri Ar-Ge çalışmasıyla 0,4 milimetre kalınlığında şeffaf deri üretti. 70 yıldır deri üretimi yapan firmanın şeffaf deri ile sektöre modern bir ürün katmasıyla üzerine ilgiyi çekmiş gibi görünüyor. 

Patent işlemleri tamamlandıktan sonra uluslararası fuarlarda görücüye çıkacak olan ürün, Fransa’da düzenlenecek bir defileyle dünyaya tanıtılacak. Firmanın Üretim Müdürü Murat Taşar İtalya’da bir firmanın da benzeri çalışmaları olduğunu ama patent sürecine ulaşan ilk ürünün kendi geliştirdikleri şeffaf deri olduğunu söyleyen Taşar, bu ürünü geliştirirken yenilikçi tabaklama yöntemleri uyguladıklarını kaydetti.

Deriyi daha dayanıklı hale getirmek için geliştirme çalışmalarına ağırlık verdiklerini aktaran Taşar, “Büyükbaş ve küçükbaş deri tabaklama işi yapıyoruz. Geleneksel yöntemlerle tabaklanan bir deri yaklaşık 20 değişik işlemden geçirilir, şeffaf deriyi ise 6-7 işlemle üretmeyi başardık. Yani çok daha ucuza mal ettik. Ancak şeffaf deriyi diğer ürünlerden yaklaşık 5 kat yüksek fiyatla pazarlayacağız. Bunun nedeni de Ar-Ge çalışmalarının maliyeti ve ürünün özel olması” dedi.

Derinin konfeksiyonda kullanımının giderek azaldığını, bunun sektörde daralmaya neden olduğunu ifade eden Taşar, şeffaf derinin, deri tüketimini artırabileceğine inandıklarını dile getirdi. Taşar, ayrıca bu ifadeleri belirtti;

“İtalya, Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden siparişler alıyoruz. Özellikle konfeksiyon ve çanta üretiminde kullanım alanı bulacağını düşündüğümüz şeffaf deriyi patent sürecinin ardından uluslararası fuarlarda tanıtmayı amaçlıyoruz. Daha çok şov amaçlı bir ürün. Fransa’da önemli bir modacı, kreasyonlarında kullanmak amacıyla şeffaf deri aldı. Şu an ismini açıklayamıyoruz ancak defile gerçekleştikten sonra bu ürünü tüm dünya tanıyacak.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uşaklı Firma Şeffaf Deri Üretti

0