Msc Adams Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Adams Programı Nedir?

Bu yazımızda özellikle makine mühendisleri tarafından bilinmesi gereken ancak bilinmeyen önemli bir program olan MSC ADAMS dan bahsedeceğiz. MSC ADAMS genellikle makine tasarımı ile uğraşanlar, analiz yapmak isteyenler tarafından kullanılır. Programı tanımlarsak, sistemlerin titreşim davranışlarının incelenmesinde, sistem çözümlemelerinde kullanılan bir programdır. Genellikle yeni başlanan sistem projelerinde, sistemin çalışıyor olmasının anlaşılması veya optimize edilmesi, titreşim kontrollerinin yapılması gibi dinamik analiz sonuçlarının bulunması amacı ile kullanılır.

Adams Programı Uygulamaları Nelerdir?

MSC ADAMS programının birçok alt uygulaması mevcuttur. Bunlar;

  • Adams View,
  • Adams Car,
  • Adams Chassis,
  • Adams Driveline,
  • Adams Insight

Bunlardan Adams View ve Adams Car en yaygın olarak kullanılan uygulamalardır.

Ayrıca Bakınız: OpenCV Nedir? Ne İşe Yarar? Uygulamaları Nelerdir?

MSC ADAMS View programını kullanarak tasarladığınız mekanizmanın kuvvet, hız, pozisyon, ivme ve moment gibi analizlerini yaparak sisteminizin çalışıp çalışmadığını yada yaptığınız sisteminin optimizasyonunu sağlayabilirsiniz. Örneğin Adams View le bir vargel tezgahı mekanizması tasarladınız ve bunu pratiğe geçirmeden önce bir takım deneme yapmak istiyorsunuz işte burada MSC Adams view devreye giriyor.

Yaptığınız vargel tezgahının parametrelerini belirleyerek size en uygun sistemi kurmanıza yardımcı oluyor. Diğer bir örnek olarak; robotik bir kol tasarladınız ve bu kolun çalışıp çalışmayacağı hakkında bir bilginiz yok yada belli parametreler kullanarak size en uygun fonksiyonu belirlemek istiyorsunuz bu aşamada analiz yaparak size en uygun optimum seçenekleri bulabilirsiniz.

MSC Adams view görsel açıdan her ne kadar basit bir görünüme sahip olsa da bir o kadar karışık ve kompleks yapıdadır. Ancak bu aşılması kolay bir problemdir. Adams view için önemli olan görsellik değildir. Konumuzun başında da belirttiğimiz gibi önemli olan parametreler ve aldığımız mekanizma sonuçlarıdır.

Msc Adams Programı Nasıl İndirilir?

Orijinal sürümünü alamayan öğrenci arkadaşlar için MSC ADAMS kendi sitesi üzerinden ücretsiz olarak sunmaktadır. Fakat indirmek için öğrenci kimlik belgesinin arkalı önlü fotoğrafı sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Diğer önemli bir alt uygulama olan MSC ADAMS car ise belki de aralarında çalışılması en keyifli olandır. Biraz bahsecedek olursak MSC Adams car ile arabamızın süspansiyonlarını tasarlayabiliriz, SOLIDWORKS ile tasarladığımız bir araba şablonunu Adams Car’a entegre edebilir, arabamızın önden arkadan çekiç gibi özelliklerini belirleyebilir ve çeşitli similasyonlar yaparak arabamız hakkında hız, ivme, pozisyon sonuçlarına ulaşabiliriz.

Günümüzde özel firmalar genellikle dönem dönem dinamik analiz işleri için MSC ADAMS bilen eleman almak isterler ancak bu programı tam anlamıyla bilen kişi sayısı çok azdır. Türkiye’de çok az üniversitede bu programı bilen ve öğreten, öğretim görevlisi bulunmaktadır. 

Ayrıca Bakınız: Teknik Bilgiler Kütüphanemiz (Tıklayınız)

Bülent Ecevit (Zonguldak Karaelmas) Üniversitesi Makine Mühendisliği öğretim üyesiProf. Dr. Bülent EKMEKÇİ derslerinde MSC Adams programının önemini şöyle açıklar; ”Arkadaşlar günümüzde piyasada analiz yapan mühendise çok ihtiyaç vardır ancak çoğu mühendis ellerini cebine atıp usta mantığıyla düşündüğü için ileriye gidememektedirler. MSC Adams programı ise analiz yapma yeteneğinizi geliştirerek sizi bir çok mühendisten öne çıkmanızı sağlayacaktır.” Anlaşıldığı üzere MSC ADAMS programını tam anlamıyla öğrenerek günümüz mühendislerinin bir adım ötesine geçip AR-GE faaliyetlerinde bulunan şirketler için önemli bir yapı taşı olabiliriz.

Erdem Olgun

Makine Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Msc Adams Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

0