Devirdaim Makineleri Nedir? Özellikleri Nelerdir? Gerçek Mi?

Devirdaim Makineleri Nedir?

Her zaman için geçerli olduğu bilinen termodinamiğin ilk iki yasasına aykırı çalışan devirdaim makineleri, devamlı çalışma haline sahiptir. Her ne kadar çalışmalarla bir sonuç alınmamış olsa da teknik anlamda bu tip bir sürecin devam ettiği bilinmektedir. Sistem işleyişine bakıldığında ise bir kez yapılan çalışma sonrasında bir daha asla durmamasını belirtmektedir. Sonsuza kadar çalışma hali ise kendisi tarafından elektrik üretimiyle gerçekleşir. Dışarıdan bir bağlantı olmaması halinde böyle bir durumun gerçek olabileceği de halen düşünülmektedir. Ancak gerçekten bu tip makinelerin var olduğu sorusu olumsuz yanıt alır. Peki, devirdaim makineleri nedir sorusunun ardından sahip olduğu özelliklere de bakalım.

Devirdaim Makineleri Özellikleri

Hali hazırda çalıştırılması ve kullanılabilmesi halinde dünyanın enerji sorununu tam anlamıyla çözeceği söylenebilir. Son derece karmaşık bir yapıda olduğu görülse de işleyişi basittir. Dışarıdan enerji almadan enerji gönderimi yapması planlanır. Fazla düzeyde ters ilişkiye bağlı olarak termodinamik özelinde birinci yasaya aykırıdır. Bundan dolayı da DDM1 olarak belirtilirken bu şekilde bir ürün ortaya konulmasının zor olduğu da ifade edilir. Mucitler ise sonraki dönemlerde devirdaim makineleri alanında çalışmalarını devam ettirmiş. Yapılan ilk örnekte görülen ilk yasaya terslik durumunun ortadan kaldırılması amaçlanmış. Ancak sonraki enerji düşünceleriyle birlikte termodinamiğin ikinci yasasına aykırı bir çalışma prensibi elde edilmiş.

Önerilen Yazı: Asenkron Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Devirdaim Makineleri İşleyişi

Yapılan yeni sistemde ise kazanda var olan buharın tam anlamıyla kullanılması amaçlanır. Buhara verilen ısının verimlilik açısından %100 seviyesine çıkarılması istense de ısı kayıpları sonucunda %80’lik bir kazanım hedeflenir. Günümüzde var olan buharlı güç santrallerde bu oran %40 seviyelerinde olurken %80 oldukça yüksek bir kazanımı da beraberinde getirecektir. Devirdaim makineleri süreçlerinde böyle bir kazanım her zaman için cazip olmaya devam etmiştir. Ancak verimin ikiye katlanması önünde termodinamik yasaları engel teşkil eder. Tek bir kaynakla ısı alışveriş yapılmasından ötürü ikinci yasaya aykırı olan cihazın kullanımı da yarar getirmemektedir. Bugüne kadar yapılan devirdaim makineleri bu tarzda çeşitli problemlerden dolayı verimli çalışmaya sahip olamadı. Özellikle var olan devamlılık durumunun gerçekleşme ihtimalini çok düşük ya da imkânsız görenler her zaman haklı çıkmayı başardı.

Devirdaim Makineleri Çalışmaları

Çeşitli yatırımcılar tarafından ortaya konulan mucit çalışmalarında termodinamik yasalarına aykırılık engel teşkil ederken tasarımlarda pratik sonuçlar alınmamıştır. Her ne kadar mucitlerin istedikleri imkanlar yatırımcılar tarafından oluşturulsa da hemen hepsi başarısız neticeler almayı sürdürür. ABD merkezli yürüten birçok devirdaim makineleri çalışmaları ise devam etmektedir. Sonsuza kadar çalışabilecek bir tasarımın pratik hayatta kullanımı ise bazı otoritelerce imkansız görülmeye devam eder. Gerekli olan parçaların tam anlamıyla bulunması, yeterli ısı ve motor gücünün olması işleyiş açısından zorunlu kabul edilir. Buna bağlı olmayan tüm durumlarda devirdaim makineleri verim vermediği gibi pratikte birçok yan etkende ortaya çıkmaktadır. 1874 ile 1898 yılları arasında çalışmalar yürüten J.W Kelly isimli önemli bilim insanı, bir litre suyla tren hareketi sağlamayı amaçlamıştır. 3000 mil kadar mesafenin suyla götürülmesi gerçekleşmiş olsa da sonrandan yapılan incelemede gizli bir motor bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Devirdaim makineleri içinde var olan yasalara aykırı tutumlarla sonsuza kadar performans gösterebilecek bir ürün ortaya konulması şu an için mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devirdaim Makineleri Nedir? Özellikleri Nelerdir? Gerçek Mi?

0