HD (High Definition) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

HD (High Definition) Nedir?

Belirli bir zamandır hemen her teknoloji ürününde görülen HD nedir sorusu sıklıkla sorulagelir. High Definition olarak bilinen tanımın kısaltılmış hali olurken Türkçe karşılığı ise “Yüksek Tanımlı” olarak geçmektedir. Bu ise çok daha yüksek çözünürlüğe sahip bir görüntüyü ifade eder. Netlik anlamında görüntünün en kaliteli şekilde sunulması anlamı taşırken farkının ortaya konulması da mümkündür. Sinema salonlarında var olan HD kalitesinin en ince detayları dahi ortaya çıkardığı bilinir. Var olan HD teknolojiyle de bu doğrultuda bir kalitenin yakalanması hedeflenir.

HD Özellikleri Nelerdir?

Normal bir görüntüyle HD kalitesi arasındaki farkın bilinmesi ise piksel bilgisiyle ortaya çıkarılabilir. Bilindiği gibi görüntünün her karesi içi piksel çözünürlük durumu vardır. Standart görüntü özelinde var olan Scan Life denilen görüntü hattı 525 hattan meydana gelir. 525 hatlı bir görüntü üzerinden izleme gerçekleşir. HD resim karesi ise 720P hat sağlayarak çok daha kusursuz bir seyir zevki sunar. 1080P olarak ifade edilen hattan izlemelerde ise canlılık herkesin dikkatini çeker. Film veya dizi izlemelerde görülen 720P ya da 1080P görüntü kalitesine işaret eder. Bu sayede izleyicinin çok daha ayrıntılı bir şekilde görüntüyü görebilmesi sağlanır.

Önerilen Yazı: Artırılmış Gerçeklik Nedir? Nasıl Çalışır? Kullanım Alanları

HD ile daha iyi bir izleme için ise 16:9 görüntü formatı seçilir. Yüksek görüş açısının yakalanmasıyla kayıpsız izleme olanağı elde edilir. Çoğu film çekimi de bu şekilde yapıldığından izlenmesi gerekli hal durumu bu şekildedir. Yeni nesil televizyonlarda da var olan bu durum sayesinde netlik kalitesinin yakalandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Eski dönemlerde yapılan film ve dizilere kıyasla renk ve görüntü anlamındaki değişimlerde HD sonrasındaki özellikleri ortaya çıkarır.

HD Avantajları Nelerdir?

Tüm ekran boyunca kalitenin ifade edilmesini kast eden HD özellikleri bu şekilde açıklanabilir. Dikey konumunda var olan kısa boyundaki 1080 noktayı ifade ederken yeni nesil ürünler ise çok daha fazlasını vaat ediyor. Full HD olarak da televizyonlar var olurken 16K ifadesi ise 1080P görüntünün 16 kat yükseltilmiş halini ifade eder. Bu şekilde çok daha net ve detaylı bir görüntüyle karşı karşıya gelinir. Piksel sayısının artmasıyla net görüntü açığa çıkarken İ veya P harfleri ise teknolojisini belirler. Yarım nokta sıralarıyla oluşturulan görüntü izlenmesi İ olarak belirtilirken P harfi ise tam şekilde görüntü verildiğini ortaya koyar. Tek bir tarama işlemi resim ortaya çıkarken titreşim durumları da oluşmamaktadır. Daha belirgin resimler parlak görünümü de beraberinde sağlar. Gerek büyük ekranlarda çok daha keyifli bir şekilde net görüntülerde film-dizi izlemek için gerek her ayrıntıya sahip olunabilmesi için HD özellikli cihazlar kullanılır. Kullanım alanları bir hayli yaygın olurken sadece televizyon ekranları değil, birçok teknolojik ürün için HD kalitesi benzersizdir. Var olan çekim süreçleri için dahi HD özellikli piksel çekimleri uygulanır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HD (High Definition) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0