Saniyede Trilyonlarca Kare Kaydeden Kamera

Saniyede Trilyonlarca Kare Kaydeden Kamera

Başlık kulağa biraz tuhaf gelebilir. Bizde ilk okuduğumuzda iki kere okumuştuk. Bu haberimiz Japonya’dan geldi. Japonya’da bulunan Tokyo ve Keio üniversitelerinde çalışmalar yapan araştırmacılar çok hızlı bir kamera geliştirdi. Kamera saniyede 4,4 trilyon kare kaydedebiliyor. Bu çalışmayla daha önce mümkün olmayan çalışmaları görüntüleyebileceğimizi söylüyorlar.

Örneğin kimyasal bir tepkime, hızlı gelişen fiziksel olayları görüntüleme imkanı sunabilir. Geliştirilen bu yeni cihazın hızı, bir önceki yapılandan tam 1000 kat daha hızlı olduğu söylendi. Yüksek hızda görüntüleme yapan kameralar genellikle belli bir zaman aralığında çok sayıda görüntüyü art arda dijital bir hafızaya kaydeder.

Tokyo ve Keio üniversitelerinde çalışmalar yapan araştırmacılar kameranın saniyede kaydettiği kare sayısını artırabilmek için farklı bir bilimsel araştırmalarda da kullanılan bir görüntüleme yönteminin araştırmalarından ve prensiplerinden yararlanarak saniyede 4,4 trilyon kare kaydeden bir kamera yaptıklarını belirttiler.

Pump-Probe Olayı Nedir? Bu Hıza Nasıl Ulaşabildiler? 

Pump-probe adı verilen yöntem aslında bir çok-hızlı olaylarla ilgili bir fenomendir. Bu yöntemde yapılan çalışma ise, bir örnek üzerine yüksek hızlı lazer gönderilmesi ve ikinci bir ışın yardımıyla örnekte meydana gelen değişimin zamana bağlı olarak ölçülmesidir.

Bu yöntemle yüksek hızda çok boyutlu görüntüleme yapmak mümkün. Bu özellikleri sayesinde cihaz sağlık alanında da kullanılabilir. Araştırmacılar gelecekte şu anki örneği yaklaşık 1 metrekare alan kaplayan cihazın boyutlarını küçültmek ve 450×450 piksel olan çözünürlüğünü artırmak istiyor.

Önerilen Yazı: Albert Einstein’ın Kariyeri Boyunca Yaptığı İki Hata

Kaynak: University of Tokyo,  Sequentially timed all-optical mapping photography

2 thoughts on “Saniyede Trilyonlarca Kare Kaydeden Kamera

  • 14 Şubat 2017 tarihinde, saat 09:33
    Permalink

    Yanlış çeviriyorsunuz bahsettiğiniz hız mümkün değil. Ne bunu yapabilecek işlemci nede bunu kaydedecek hızda veri yolu yok. Ya atmasyon yada yanlış çevirme… Bahsedilen hız laser i gönderdiğiniz cihazdan laser çıkmadan çekim yapmak demek… Bu makale tamamiyle anlamsız….

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saniyede Trilyonlarca Kare Kaydeden Kamera

2