Unutuyorsanız Bunun Anlamı Beyniniz İyi Çalışıyor!

Her zaman unutmanın kötü bir şey olduğu düşünülür. Lakin yapılan son araştırmalara göre unutkan olmak beyninizin iyi çalıştığını gösteriyor olabilir. Eğer bir sürü gereksiz şeyi hatırlamıyorsanız, bu beyninizin iyi bir ayrım yaptığının işaretidir. Toronto Üniversitesi’nde yapılan ve Neuron dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, araştırmacılar beynimizin hafıza bölümüyle ilgili olarak görev yapan hipokampüs içinde unutmayı destekleyen yeni bir nöron yapısı buldular.

Bu yapı, gereksiz bilgileri unutmamızı sağlatıyor. Belleğimizin kuvvetli olması bizi zeki bir insan yapar. Çünkü bir şey hakkında karar verirken, belleğimizde biriktirdiğimiz yararlı bilgiler bizi daha verimli karar vermemizi sağlar. Aynı şekilde bazı bilgileri unutmakta bu önemli durumun gerçekleşmesine yardımcı oluyor. 20 yetişkin ve sağlıklı insanın beyin aktiviteleri ölçülürken, onlara basit bir hafıza testi yapılmış. Testte sürekli tekrarlayan ve basit bilgilerden ziyade aykırı ve zıt bilgilerin daha çabuk hatırlandığı görülmüş.

İlginizi Çekebilir: Yapay Zeka, Çelikten Daha Güçlü Metalik Cam Tasarladı!

Unutma sürecinin birçok yararı var. Bunlardan birisi de beyni gereksiz bilgilerden koruyor olmasıdır. Hiç düşündünüz mü eski parolalarımızı çabuk unuturuz. Bu iyi bir şeye işaret, öyle olmasaydı eski-yeni parolalarımızı çok karıştırabilirdik. Ayrıca işimize yaramayacak bilgileri sürekli hatırlasaydık bu sefer konsantre sorunları çekiyor olacaktık. Kısaca bir sürü bilgiyi alsak da beynimiz yararlı bilgileri bekliyor.

Kaynak: The Persistence and Transience of Memory / Neuron

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Unutuyorsanız Bunun Anlamı Beyniniz İyi Çalışıyor!

0