Mevsimlere Göre İzleri Değişebilen Havasız Lastik!

Her alanda olduğu gibi araba lastiklerinde de teknoloji hızla gelişiyor. Lastik firması Michelin, Kanada’da yapılan konferansta geleneksel tekerleklerin değişime uğrayacağını belirtti. Ayrıca konferansta gelecek 10 yıl içinde piyasaya sürecekleri ve şuan konsept aşamasında olan tekerleğini tanıttı. Mevsimlere göre değişebilen, havasız lastikleri oldukça ilgi çekti.

Portakal kabuğu, hurda metal, karton gibi atık malzemelerden yaptıkları tekerleğin, sıradan tekerleklerden oldukça farklı olduğu görülüyor. Tekerleğin tamamen değiştirilmesine gerek kalmadan 3D yazıcı ile gidilen yola, mevsimlere göre tekerlek üzerindeki çizgilerin değiştirileceği de belirtildi. İlginç bir özelliğinin de lastiğin havasız olarak hareket edecek olması gibi görünüyor. İnsan vücudundaki hava kabarcıkları gibi bir yapıdan oluşacağı ve bu yapının aracın yükünü alacağı belirtildi. Böylelikle ekstradan hava basma veya patlama riski olmayacak.

Önerilen Yazı » Rot ve Balans Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Ayrıca olumsuz bir durumla karşılaşılmaması için de lastiğin içinde sensörlerin kullanıldığı ve bu sensörlerle sürücülere sürekli bilgiler verileceği belirtildi. Bir diğer lastik firması olan Goodyear’ın sürüş sırasında elektrik üreteceğini söylediği lastiklerinden sonra Michelin yaptığı bu lastiklerde aslında rekabetin bize daha teknolojik lastikler getireceğini gösteriyor. Şuan için konsept olarak tanıtılmış olsa da yakın bir gelecekte hayatımıza gireceğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mevsimlere Göre İzleri Değişebilen Havasız Lastik!

0