2050 Yılında Dünya’da Fosil Yakıta İhtiyaç Duyulmayacak (Araştırma Yazısı)

Yeni Bir Dünya Sistemi

Amerika’da bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma ile ilgili sonuçlarda Science Alert dergisinde belirtildi. Buna göre yenilenebilir enerji alanında yapılan çalışmalar bu hızda devam ederse, 2050 yılına geldiğimizde Dünya’nın %75’i enerjisini sadece yenilenebilir enerjilerden sağlayabilecek. Ayrıca çoğu ülke, fosil yakıtı kullanmayı bırakacak. Yani petrolün olmayacağı ama oluşan yeni temiz enerji alanlarıyla daha fazla kişinin istihdam edileceği bir dünya bizi bekliyor olacak.

Yenilenebilir enerji alanında 30 kişilik araştırma ekibinin uzun süreli araştırmasıyla ve yüzlerce ülkenin yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlarla hesaplanmış. Hatta 100’ün üzerinde ülkenin tüm enerjisini sadece Rüzgar, Hidroelektrik ve Güneş enerjisiyle enerji üretebileceği ortaya çıkmış. Amerika’nın İklim Antlaşmalarıda yaptığı açıklamalarla bilim insanları bu işe daha çok önem vermiş ve küresel ısınma riskini azaltmak için çalışmaya eğilmişler. Kaliforniya Üniversitesi’nden Mark Delucchi, yaptıkları araştırmayla fosil yakıt sistemlerinin sona erdirebileceklerini ve yenilebilir enerjiye geçmede büyük bir yol kattettiklerini belirtti.

Önerilen Yazı » Rüzgar Türbinleri Neden 3 Kanatlıdır? Özelliği Nedir?

Bu yapılan çalışmalarla yeni iş alanlarının ve istihdamın doğacağını ama onlardan daha önemlisi dünyayı kirleten ve yaşamı olumsuz etkileyen fosil yakıtları en aza indirileceği de ayrıca belirtildi. Hava kirliliği yüzünden 4.6 milyon kişinin erken ölümüne doğrudan bağlantılı olduğu da raporda sunuldu. Tamamen yenilenebilir enerjiye geçişin uzun yıllar alacağını öngörmekle beraber bu alanda yapılan çalışmalarla hızlıca hedefe ulaşılacağını düşünmekteyiz.

One thought on “2050 Yılında Dünya’da Fosil Yakıta İhtiyaç Duyulmayacak (Araştırma Yazısı)

  • 4 Ekim 2017 tarihinde, saat 13:07
    Permalink

    1960 yılından beridir dünyada fosil yakıta ihtiyaç yoktu zaten. Birkaç büyük firma kar etsin diye hepimiz mecbur edildik. Bknz: google – “HHO and car engine”

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2050 Yılında Dünya’da Fosil Yakıta İhtiyaç Duyulmayacak (Araştırma Yazısı)

1