Gece Şartlarında 10 Km Mesafeyi Görüntüleyebilen Sistem

Yerli firmaların yaptıkları çalışmalar bizleri sevindiriyor. Güzel bir çalışma haberi de Hacettepe Teknokent’te çalışmalar yapan MS Spektral isimli firmadan geldi. Firmanın mühendisleri gece durumunda 10 kilometre ilerideki mesafede yer alan düşman unsurlarını görüntüleyebilen ve bunları yaparken kendini belli etmeyen kızılötesi görüntüleme sistemi geliştirdi.

MS Spektral firmasının yöneticisi Onur Haliloğlu, cihazın özellikle sınır bölgelerinde uzak mesafedeki düşman unsurlarını tespit edilmesinde kullanıldığını belirtti. Kilometrelerce mesafedeki insanları tespit edebilen cihaz, gece şartlarındayken de lazer ışık kaynağı ile aydınlatarak görüntü alabiliyor. Bunu yaparken de düşman unsurları algılamıyor.

Ayrıca hedefin görüntüsünü 20 kat büyütebiliyor. Bu büyütme yeteneği ile kilometrelerce mesafede bulunan unsurları, insanların görüntülerini alabiliyor. Sistemin her yere rahatlıkla monte edilerek kullanılabilmesiyle, deniz yoluyla ülkelere girmek isteyen kaçak göçmenlerinde engellenmesinde kullanılabileceği söyleniyor. Deniz taşıtlarından farklı olarak, helikopterlere de monte edilerek sisli havalarda iniş ve kalkışların daha güvenli olması sağlanabilir. Ülkemizden çıkan bu güzel projenin yolunun açık olmasını temenni ederiz.

Önerilen Yazı: Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gece Şartlarında 10 Km Mesafeyi Görüntüleyebilen Sistem

0