24 Yıl Bekleyen Donmuş Embriyodan Bebek Dünya’ya Geldi!

Fotoğrafta gördüğünüz bebek 24 yaşında! Dünya’da bir ilk gerçekleşti. Tam 24 yıl önce yani 1992 yılında yapay ortamda döllenen ve ardından dondurulan bir embriyo, bir rahme yerleştirildi. 9 ay sonra sağlık bir bebek olarak dünyaya geldi. Tıp tarihine geçen bir olay olması ayrıca akıllara bilim kurgu filmlerini getirdi. Buna benzer olaylar o tarz filmlerde sürekli işlendi.

Amerika’nın Tennessee eyaletinde yaşayan Benjamin ve Tina Gibson çiftinin geçtiğimiz ay dünyaya gözlerini açan bebekleri Emma Wren, sayısal olarak bakıldığında annesinden 1 yaş küçük! Zira 25 Kasım 2017’de doğan bebek, aslında Ekim 1992’de döllenmişti. Bebeğin embriyosu günümüzden 24 yıl önce sperm ve yumurtanın yapay ortamda döllenmesiyle oluştu ve kriyoprezervasyon yöntemi ile donduruldu.

İlginizi Çekebilir: Genleriyle Oynanmış Bebeklerin Doğumuna İzin Verilecek

24 yıllık bir bekleme sürecinin ardından geçtiğimiz Mart ayında Tina Gibson’ın rahmine yerleştirilen embriyo gelişimini başarıyla tamamladı ve Kasım ayında 2.9 kilo ve 51 santimetrelik sağlıklı bir bebek olarak dünyaya geldi. Emma Wren Ekim 1992’den Kasım 2017’ye uzanan 24 yıllık bekleme süreci ile doğumla sonuçlanan en uzun süre dondurulmuş embriyo rekorunu ele geçirmiş oldu.

One thought on “24 Yıl Bekleyen Donmuş Embriyodan Bebek Dünya’ya Geldi!

  • Avatar
    25 Aralık 2017 tarihinde, saat 19:41
    Permalink

    Gelecek, çok güzel gelecek.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

24 Yıl Bekleyen Donmuş Embriyodan Bebek Dünya’ya Geldi!

1