Sürücüsüz İş Makineleri İle Günde 24 Saat Madencilik

Rio Tinto madencilik şirketi, Avustralya’nın Kuzeybatı topraklarında 73 özel iş makineleriyle günde 24 saat, yani hiç durmadan demir çekme işlemi yapmaktadır. O araçlardan birisi de kapak fotoğrafında da gördüğünüz iş makinesidir. Şirket kayaları kırmadan, taşımacılığa, yüklemeden boşaltmaya kadar deyim yerindeyse her şeyi otomatikleştirmiş.

Kendi deyimiyle çok fazla verim sağlarken, üretim kapasitesini artırmış bu sırada tüketim maliyetlerini de bir hayli düşürmüş. Artan insan nüfusuna karşın azalan iş kolları ileride ne gibi sorunlar doğurur onu kestirmek zor gibi görünüyor. Rio Tinto’nun sürücüsüz araçlarını Japon firma Komatsu sağlamaktadır. Bu araçlara monte edilen özel GPS sistemi, radar ve lazer sensörlerle gidip gelmesi sağlanmaktadır.

resim

Önerilen Yazı » Tesla Powerwall Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

Araçlar kendi kendilerine gittikleri ve ona göre tasarlandıkları için bir günde vardiye değişmesi olmaksızın çok fazla çalıştıklarını, nasıl malzeme yükleyip-boşaltabileceklerini de bu araçların yazılımları sayesinde kendi kendilerine yaptıklarını da şirketin sorumlusu Rob Atkinson söylüyor.

Şirket şimdi sürücüsüz lokomotifler üzerindeki çalışmaları destekliyor. Gelecek yıl test işlemleri yapılması planlanan sürücüsüz lokomotiflerin 2018 yılında ise kullanmaya başlayacaklarını belirtiyor. Lakin şuan için sürücüsüz lokomotiflerdeki frenleme ve diğer kontroller sorunlarının yazılımla aşılması gerektiğini de ekliyor.

Kaynak: MIT Technology Review

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürücüsüz İş Makineleri İle Günde 24 Saat Madencilik

0