Sürücüsüz İş Makineleri İle Günde 24 Saat Madencilik

 

Sürücüsüz araçlar hayatımıza giriyor. Özellikle madencilikte bu adım çoktan atılmış! Rio Tinto madencilik şirketi, Avustralya’nın Kuzeybatı topraklarında 73 özel iş makineleriyle günde 24 saat, yani hiç durmadan demir çekme işlemi yapmaktadır. O araçlardan birisi de kapak fotoğrafında da gördüğünüz iş makinesidir. Şirket kayaları kırmadan, taşımacılığa, yüklemeden boşaltmaya kadar deyim yerindeyse her şeyi otomatikleştirmiş.

Kendi deyimiyle çok fazla verim sağlarken, üretim kapasitesini artırmış bu sırada tüketim maliyetlerini de bir hayli düşürmüş. Artan insan nüfusuna karşın azalan iş kolları ileride ne gibi sorunlar doğurur onu kestirmek zor gibi görünüyor. Rio Tinto’nun sürücüsüz araçlarını Japon firma Komatsu sağlamaktadır. Bu araçlara monte edilen özel GPS sistemi, radar ve lazer sensörlerle gidip gelmesi sağlanmaktadır.

resim

Önerilen Yazı: Tesla Powerwall Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

Araçlar kendi kendilerine gittikleri ve ona göre tasarlandıkları için bir günde vardiye değişmesi olmaksızın çok fazla çalıştıklarını, nasıl malzeme yükleyip-boşaltabileceklerini de bu araçların yazılımları sayesinde kendi kendilerine yaptıklarını da şirketin sorumlusu Rob Atkinson söylüyor.

Sürücüsüz Lokomotifler…

Şirket şimdi sürücüsüz lokomotifler üzerindeki çalışmaları destekliyor. Gelecek yıl test işlemleri yapılması planlanan sürücüsüz lokomotiflerin bu yıl içinde kullanılmaya başlayacaklarını belirtiyor. Lakin şuan için sürücüsüz lokomotiflerdeki frenleme ve diğer kontroller sorunlarının yazılımla aşılması gerektiğini de ekliyor. Yapay zeka, makine öğrenmesi ile gelecekte madencilik alanında farklı uygulamalara gidileceğini söylüyorlar. Kim bilir, Dünya dışı bölgelerde değerli madenlerin olduğu söyleniyordu belki de insansız bu araçlar o yerler için bile kullanılabilir. Gelecek çok farklı geliyor.

Önerilen Yazı: Dünya’nın En Güçlü Mıknatısı: 41.4 Tesla!

Kaynak: MIT Technology Review

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürücüsüz İş Makineleri İle Günde 24 Saat Madencilik

0