Yapay Zekaya Sahip Askeri Robotlar İnsanlık Suçu Tasarısı

Yapay Zekaya Sahip Askeri Robotlar İnsanlık Suçu Tasarısı

Günümüzde savaşlardaki yıkım yetmiyormuş gibi bazı büyük devletlerin kendi yapay zekasını kullanarak düşmanı bulan ve sonra onu yok eden robotlar geliştirmek için büyük çabalar sarf ettiğini görüyoruz. Ancak bu durum belki de daha başlamadan bitebilir.

Cenova’da toplanan İnsan Hakları Örgütü bir toplantı yaptı. Toplantıda, katil yapay zekalar üretmenin insanlığa karşı bir suç olduğu görüşü oy birliği ile kabul edildi. Buradaki kabul edilen görüş, yapay zekaya sahip robotlar vb. askeri üniteler üretilebilecek ama bu robotların ateş edebilmesi için bir insan operatörden izin alması gerekecek yönünde oldu. Yani bir robot kendi başına hedef seçip kendi kararıyla ateş edemeyecek.

robot-askerler

Bu kararla beraber Birleşmiş Milletler’de kararı kabul ederse, ülkelerin robot katiller üretmesini yasaklamış olacak. Bu karara karşı gelen ülkelere de askeri yaptırım uygulanabilecek. Elbette istihbarat servislerinin gizli laboratuvarlarda katil robotlar üretmeye devam edeceklerini herkes biliyor ancak en azından bu silahlar toplu üretime giremeyecek ve ordu envanterlerinde yaygın kullanım alanı bulamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zekaya Sahip Askeri Robotlar İnsanlık Suçu Tasarısı

0