ASELSAN’dan Askerler İçin Dış İskelet Robotu: ASYA Exoskeleton

Ülkemizde savunma ve sivil alanda çalışmalar yapan ASELSAN, giyilebilir teknoloji üzerine kısa adı ASYA olan “Askeri Yürüyüş Asistanı Projesi” geliştirdiğini açıkladı. ASELSAN’ın giyilebilir teknolojiler konusundaki ürün gamına yeni katılan Askeri Yürüyüş Asistanı, CENKER sistemi ile entegre kullanıma uygun ve tüm operasyonel ihtiyaçları karşılayabilecek
şekilde tasarlanmış bir dış iskelet sistemidir. Böylelikle Özel Kuvvetler ve Jandarma personelinin yorucu arazilerde yük taşıma ve hareket kabiliyeti artacak.

ASYA Dış İskelet Sistemi (Exoskeleton)

Exoskeleton, yani Türkçe olarak dış iskelet diye ifade edilen bu sistem ile yer çekiminin bacak ve ayak kasları ile eklemlere uyguladığı çekim kuvvetini azalttığını belirtiyor. Bu iskelet sistemi ile arazi koşullarında askerlerin yürüme, koşma, tırmanma ve sıçrama gibi hareketlerinde destekleyici olmasını sağlayacak. Hızlı hareketleri direnç göstermeden gerçekleştirirken en zorlu şartlarda devreye girerek askerlerin verimini artıracak.

*Temsilidir.

Önerilen Yazı » ASELSAN Tufan: Elektromanyetik Top Sistemi

Böylelikle tam teçhizatle göreve giden askerler, teçhizatlarını daha rahat taşımasını sağlayacak. ASYA ile göreve çıkan askerler ağır yüklerle yorulmadan çok daha uzun mesafelere yürüyerek intikal edebilecek. Konsept çalışma olarak devam eden ASYA projesinin ilk prototipi ise Mayıs ayında İstanbul’da gerçekleştirilen IDEF 17’de sergilendi. Ayrıca bu sistemin, ASELSAN’ın ürettiği bir diğer giyilebilir ürün olan akıllı muhabere saha gözlüğü ile de entegreli çalışması düşünülüyor.

One thought on “ASELSAN’dan Askerler İçin Dış İskelet Robotu: ASYA Exoskeleton

  • 3 Eylül 2020 tarihinde, saat 07:24
    Permalink

    “…gerçekleştirilecek olan IDEF 17’de sergilendi.” şeklinde bir cümle geçiyor. Henüz gerçekleştirilmediyse nasıl sergilendi. Ayrıca IDEF’17 nedşr ya. Kaç yıllık bir haber bu? Neden görüyoruz böyle eski haberleri?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASELSAN’dan Askerler İçin Dış İskelet Robotu: ASYA Exoskeleton

1