ASELSAN Tufan: Elektromanyetik Top Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünya’da lazer ve elektromanyetik sistemli savunma teknolojisi hızla gelişmeye başladı. Özellikle barutun kullanılmadığı ve daha ucuz ve hızlı olan elektromanyetik teknolojili sistemler dikkat çekiyor. Milyarlarca dolar piyasa değeri ile ülkemizin önemli savunma sanayii kuruluşu olan Aselsan’da elektromanyetik sistemler geliştirdiğini duyurdu. ASELSAN tarafından geliştirilen Elektromanyetik Top Sistemi (TUFAN), Konya-Karapınar’da gerçekleştirilen atışlı testlerde mühimmatı ses hızının 9 katı hızla hedefe gönderdi.

TUFAN adı verilen elektromanyetik mühimmat fırlatma sistemi ses hızından yaklaşık 9 kat daha fazla hıza ulaşabiliyor. Patlama yerine elektromanyetik sistemin verdiği güçlü itme gücü ile atış yapıyor. Elektromanyetik Fırlatma (EMF) konusunda ASELSAN tarafından 2014 yılında başlanan çalışmalar başarıyla ilerliyor. Bu çalışmalar ile geliştirilen TUFAN sistemi ön prototipi ile yapılan atışlı testlerde 3000 m/sn namlu çıkış hızı sağlanarak rekor kırıldı. Sağlanan bu hız değeri barut kullanan klasik silahların mermiyi atma hızının yaklaşık üç katı.

Önerilen Yazı » ASELSAN’dan Askerler İçin Dış İskelet Robotu

Elektromanyetik Fırlatma (EMF) özellikle silah sistemleri alanında dünyada çığır açan bir teknoloji. Bu teknoloji kullanılarak geliştirilen ve “Railgun” adı verilen silahlar çok uzun mesafelerde etkili olacak ve savunma alanında önemli bir kuvvet çarpanı olarak görülüyor. Mühimmatın namludan yüksek hızla çıkması, klasik silahlara nazaran çok daha uzun menzillere atış yapılabilmesi anlamına geliyor. Yine ülkemizde geliştirilecek akıllı mühimmatlar ile birlikte “Railgun” sistemleri hem uzun menzilli kara topçu silahı hem de çok etkili bir hava savunma silahı olarak kullanılabilecek.

Dünya’da ismi Railgun olan, Türkçe olarak elektromanyetik top sistemleri diye ifade edilen teknoloji içinde Aselsan’ın yoğunlaştığı belirtiliyor. Kendi öz kaynakları ve Tübitak desteği ile bu alanda çalışmalara başlandığı ve TSK’nın konvansiyonel silahlara göre daha etkin sistemlerle donatılacağı belirtildi. Elektromanyetik Top sistemi (EMT) özellikle hava araçları ve balistik füzelere karşı etkili olacağı belirtiliyor. 

ASELSAN, ilerleyen dönemde EMF teknolojisinin tüm alt bileşenlerini geliştirmeyi sürdürerek daha ağır mühimmatların daha yüksek enerjilerle fırlatılmasını hedefliyor. EMF sistemleri konusunda yürütülen çalışmalar sayesinde ülkemizde birçok yeni teknoloji kazanılacak. EMF çalışmaları, ABD başta olmak üzere Almanya, Fransa, Çin, Rusya, Güney Kore gibi ülkelerde de yürütülüyor. ASELSAN, bu alanda geliştireceği ürünler ile dünyanın önde gelen üreticilerinden birisi haline gelmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASELSAN Tufan: Elektromanyetik Top Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0