ASELSAN Tufan: Elektromanyetik Top Sistemi

 

Dünya’da lazer ve elektromanyetik sistemli savunma teknolojisi hızla gelişmeye başladı. Özellikle barutun kullanılmadığı ve daha ucuz ve hızlı olan elektromanyetik teknolojili sistemler dikkat çekiyor. 27 milyar dolar piyasa değeri ile ülkemizin önemli savunma sanayii kuruluşu olan Aselsan’da elektromanyetik sistemler geliştirdiğini duyurdu.

TUFAN adı verilen elektromanyetik mühimmat fırlatma sistemi ses hızından yaklaşık 6 kat daha fazla hıza ulaşabiliyor. Patlama yerine elektromanyetik sistemin verdiği güçlü itme gücü ile atış yapıyor. İlk aşama resimlerinin paylaşıldığı bu sistem şuan test aşamasında olduğu belirtildi. EMF yani Elektromanyetik Fırlatma sistemi ile menzilin çok fazla yükselmesi ve daha hızlı istenilen noktaya ulaşması sağlanacak.

Dünya’da ismi Railgun olan, Türkçe olarak elektromanyetik top sistemleri diye ifade edilen teknoloji içinde Aselsan’ın yoğunlaştığı belirtiliyor. Kendi öz kaynakları ve Tübitak desteği ile bu alanda çalışmalara başlandığı ve TSK’nın konvansiyonel silahlara göre daha etkin sistemlerle donatılacağı belirtildi. Elektromanyetik Top sistemi (EMT) özellikle hava araçları ve balistik füzelere karşı etkili olacağı belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASELSAN Tufan: Elektromanyetik Top Sistemi

0