Kuadrak Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuadrak, bir triyak ile bir diyak’ın tek bir yapı içinde beraber olarak üretilmesiyle elde edilen elektronik anahtarlama elemanıdır. Triyak ve diyak nedir diye düşündüyseniz; her iki yönde akım geçiren yarı iletken tetikleme elemanlarına diyak (Diyak bilgisi için tıklayınız), alternatif akımda her iki yönde akım geçiren yarı-iletken anahtarlama elemanlarına ise triyak (Triyak bilgisi için tıklayınız) diyorduk.

Kuadrak elemanın tasarlanmasındaki amaç ise Triyak’ı tetikleyici eleman olarak genellikle diyak kullanılmaktadır. Bu sebeple bu iki eleman yerine tek eleman düşünülmüş ve Kuadrak tasarlanmıştır. Triyak’ın kullanıldığı bütün devrelerde diyak kullanmadan tek eleman olarak Kuadrak kullanmak mümkündür.

Kuadrak Sembolü

Kuadrak’ın Özellikleri Nelerdir?

Kuadrak amacı triyak ve diyak yerine tek bir eleman oluşturmaktadır. Böylelikle triyak’ın kullanıldığı devre tasarımlarında kullanılarak uygulama kolaylığı ve sadelik sağlar. Bunun dışında kuadrak’ın soğutucuyla soğutulması işleminde diyak’ın da soğuması sağlanmış olur. Böylece lehimleme işleminden ve olası eklem sorunlarından uzaklaşılmış olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuadrak Nedir? Ne İşe Yarar?

0