Nokta Vuruşlu Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Nokta Vuruşlu Yazıcı Nedir?

Nokta vuruşlu yazıcılar İngilizce Dot Matrix Printers olarak ifade edilir. Nokta vuruşlu yazıcı tanımı ise yazma işlemini, yazma kafası üzerinde bir matris şeklinde dizilmiş küçük iğneciklerin kâğıt ile yazıcı kafası arasında duran karbon bir şeride vurması ile gerçekleştiren yazıcılar diye verebiliriz.

Günümüzde baskı kalitesi modern yazıcılara göre iyi olmadığı için belirli amaçlar haricinde pek fazla kullanılmamaktadır. Bankalarda, dekont veren yerlerde bu yazıcıları görebiliriz. Nokta vuruşlu yazıcılar kenarlarında delikler bulunan, sürekli form adı verilen kâğıtlara baskı yapabildikleri gibi normal kâğıt üzerine de baskı yapabilir. Yazma şeritleri birkaç renkten oluşan modeller renk gerektiren grafikler için kullanılır.

Önerilen Yazı » Lazer Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Genellikle “siyah, kırmızı, mavi, sarı” bantlar taşıyan şerit, değişik renkler gerektiğinde aşağı yukarı hareket ettirilir. Renkli nokta vuruşlu yazıcılar, sınırlı sayıda renkleri elde etmek için kullanılır. Sınırlı çözünürlük ve grafik yetenekleri, gürültülü çalışmaları, düşük hızları gibi olumsuz özellikleri olan bu tür yazıcılar; sadece harf ve rakamlardan oluşan kayıtların basılmasını gerektiren muhasebe ve bankacılık gibi işlerde kullanılmaktadır.

Nokta Vuruşlu Yazıcı Nasıl Çalışır?

Nokta vuruşlu yazıcılar, bilgisayardan gelen sinyale bağlı olarak yazma kafasının içindeki elektro-mıknatıslar yardımıyla üzerindeki iğnelerin bazılarını öne çıkarıp mürekkepli bir şerit üzerine nokta vuruşlarıyla yazma işlemini gerçekleştirir. iğneler, “şerit” adı verilen bir mürekkep kaynağının üzerine vurarak hemen arkasında bulunan kağıda baskıyı gerçekleştirir. Her vuruştan sonra oluşturulan noktalarla karakterler oluşturulur.

Önerilen Yazı » 3B Biyo Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki resimde yer alan numaralı alanlar;

  1. Şerit (Kartuş üzerindeki siyah banttır.)
  2. Adım Motor (Yazma kafasını hareket ettirir.)
  3. Yazma Kafası( Üzerinde iğneler bulunur.)
  4. Güç Kaynağı(Sisteme enerji sağlar.)
  5. Silindir (Kâğıdı hareket ettirir.)
  6. Kâğıt (Çıktı alınacak formdur.)

Nokta vuruşlu yazıcılar, karbon kâğıdı ya da benzeri bir cisim yardımıyla iki kâğıda aynı anda basım yapabilmeleri sebebiyle, genel olarak düz yazı ve kalite gerektirmeyen basımlarda kullanılır. Yazma kafası bir adım motoru tarafından bir dişli, kayış ya da daha farklı bir yöntemle yatay olarak hareket ettirilir. Bu sayede yazıcı kafa yatayda istenilen her konuma getirilebilir.

Vurucu iğneler bir sütun şeklinde sıralanmıştır. Bu iğneler, bir satır boyunca alınan veriye bağlı olarak öne çıkar. Böylece istenilen karakterlerin kâğıt üzerine baskısı yapılmış olur. Yazma kafası üzerindeki iğne sayısının artması baskı kalitesini artırır.  Vurucu iğneler, şerit üzerinde bulunan mürekkebin kâğıt üzerine yapışmasını sağlar.

Nokta vuruşlu yazıcılarda, her kolonda bulunan noktalar arasındaki mesafe, yazıcının yazma çözünürlüğünü gösterir. Tüm yazıcılarda olduğu gibi nokta vuruşlularda da bir tampon bellek bulunmaktadır. Bu bellek yazdırılacak dosyanın önce bilgisayardan yazıcıya aktarılmasını sağlar. Böylece yazdırma işlemi daha hızlı bir şekilde yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nokta Vuruşlu Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

0