Elektronik Mürekkepler (E-Mürekkep) Nasıl Çalışır?

Elektronik Mürekkepler (E-Mürekkep) (E-Ink) Nasıl Çalışır?

Elektronik mürekkep, geniş görüş açısı ve parlak gün ışığında okunabilmesi gibi özellikleri ile kâğıt üzerine yapılan baskıya hayli benzeyen bir ekran teknolojisidir. LCD ve LED ekranlarla kıyaslandığında en önemli avantajlarından biri enerji tüketiminin çok düşük olmasıdır. Elektronik mürekkep mikro ölçekte kapsüllerden oluşur.

Kapsüllerin içinde eksi yüklü siyah pigmentler ve artı yüklü beyaz pigmentler bulunur. İki elektrot arasına yerleştirilen bu parçacıklar uygulanan elektrik alanın etkisiyle hareket edebilir. Örneğin ekranın yüzeyindeki şeffaf elektrot eksi yükle yüklenirse, bu tabakanın altında bulunan kapsüllerdeki artı yüklü beyaz pigmentler kapsüllerin üst kısmına doğru hareket eder. Eğer elektrot artı yükle yüklenirse, bu durumda eksi yüklü siyah pigmentler kapsüllerin üst kısmında toplanır.

elektronik-murekkepler-nasil-calisir

Elektronik Mürekkep Ekranları Az Enerji Tüketir

Bu değişim ekranda beyaz ve siyah noktalar şeklinde görülür. Bu teknolojinin diğer ekranlardan farkı ışık yayması değil, ışığı yansıtmasıdır. Yani ortamdaki ışık, kâğıdın üzerindeki mürekkebe benzer şekilde, ekrandaki pigmentler tarafından yansıtılır. Bu nedenle ekrandakilerin görülebilmesi için harici bir ışık kaynağına ihtiyaç vardır.

Elektronik mürekkep ekranların tükettiği enerji miktarı çok düşük olduğu için bu ekranların kullanıldığı e-kitap okuyucuların pil ömrü bir aya kadar uzayabilir. Ayrıca bu teknolojide ekrandaki görüntü enerji harcamaksızın ekranda kalabilir. Elektronik mürekkep ekranların üzerindeki yazılar ve görüntüler parlak gün ışığında ve her açıdan görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektronik Mürekkepler (E-Mürekkep) Nasıl Çalışır?

0