Elektronik Mürekkep (E-Mürekkep) Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektronik Mürekkep Nedir?

Elektronik mürekkep kısa adıyla e-mürekkep, ilk olarak 1996 yılında MIT’de (MIT; Massachusetts Institute of Technology, Amerika’nın en iyi üniversitelerinden birisidir) başlayan ve patenti alınan geniş görüş açısı ve parlak gün ışığında okunabilmesi gibi özellikleri ile kâğıt üzerine yapılan baskıya hayli benzeyen bir ekran teknolojisidir. Elektronik mürekkep mikro ölçekte kapsüllerden oluşur.

E-Mürekkep Nasıl Çalışır?

İnsan saçının kalınlığında olan mikro ölçekli kapsüller film katmanının içine yerleştirilmiştir. Kapsüllerin içinde siyah pigmentler ve beyaz pigmentler bulunur. Siyah parçacıklar positif olarak yüklenirken, siyah parçacıklarda negatif olarak yüklenir. Negatif elektrik alan uygulandığında beyaz parçacıklar ekran yüzeyine gelirken pozitif elektrik alan uygulandığında ise siyah parçacıklar ekran yüzeyine gelir. İşte burada uygulanan farklı elektrik alanlar ile ekran üzerine çeşitli parçacıklar getirilerek yazıların oluşturulması sağlanır.  

elektronik-murekkepler-nasil-calisir

Önerilen Yazı » Manyetik Koruma Nedir? Ne İşe Yarar?

İki elektrot arasına yerleştirilen bu parçacıklar uygulanan elektrik alanın etkisiyle hareket edebilir. Örneğin ekranın yüzeyindeki şeffaf elektrot eksi yükle yüklenirse, bu tabakanın altında bulunan kapsüllerdeki artı yüklü beyaz pigmentler kapsüllerin üst kısmına doğru hareket eder. Eğer elektrot artı yükle yüklenirse, bu durumda eksi yüklü siyah pigmentler kapsüllerin üst kısmında toplanır. Bu değişim ekranda beyaz ve siyah noktalar şeklinde görülür. Bu teknolojinin diğer ekranlardan farkı ışık yayması değil, ışığı yansıtmasıdır. Yani ortamdaki ışık, kâğıdın üzerindeki mürekkebe benzer şekilde, ekrandaki pigmentler tarafından yansıtılır.

Bu nedenle ekrandakilerin görülebilmesi için harici bir ışık kaynağına ihtiyaç vardır. LCD ve LED ekranlarla kıyaslandığında en önemli avantajlarından biri enerji tüketiminin çok düşük olmasıdır. Elektronik mürekkep ekranların tükettiği enerji miktarı çok düşük olduğu için bu ekranların kullanıldığı e-kitap okuyucuların pil ömrü bir aya kadar uzayabilir. Ayrıca bu teknolojide ekrandaki görüntü enerji harcamaksızın ekranda kalabilir. Elektronik mürekkep ekranların üzerindeki yazılar ve görüntüler parlak gün ışığında ve her açıdan görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektronik Mürekkep (E-Mürekkep) Nedir? Nasıl Çalışır?

0