Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Türk Dili Kurumu kaynaklı sözlük anlamına baktığımızda “birebir aynısı” anlamına gelen replika hemen hemen tüm ürünler için kullanılabilmektedir. Orijinal ürünlere kıyasla çok daha uygun fiyatlı olmasından dolayı tercih edilen replika ürün seçeneklerinde malzeme farklılıkları söz konusudur.

Replika Ürünler

İnternet üzerinden alımı mümkün olan takı ürünlerin replika örneklerin sayısı çok fazladır. Bazı sitelerde replika olduğu ibaresi bulunmaktadır. Ayrıca çok daha uygun fiyatlı olmasından da kolaylıkla anlaşılabilir. Kolye, bilezik, yüzük ya da kol saatlerinde replika tercihleri de söz konusudur. Ancak orijinal sanılarak da replika ürün alma durumu olabilmektedir. Bunun için mutlaka ürünlerin çok iyi bir şekilde incelenmesi gerekir.

Önerilen Yazı » Hoverboard Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri

Replika ürünlerin yoğun olduğu bir diğer sektör ise şüphesiz ki kozmetiktir. Başta parfümler olmak üzere birçok üründe replika kullanımı görülebilir. Ayrıca spor giyim kıyafetleri, cep telefonu ürünleri ve bayan çantalarında da replika ürün satışlarının önemli bir düzeye sahip olduğu bilinmektedir. Çeşitli markaların replika ürünleri mevcut olup gerek kullanılan malzeme gerek yapılma tarzlarıyla farkları anlaşılabilir.

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Replika ürün alımlarında var olan işlem özelliklerine göre anlaşılma durumları değişmektedir. Her ne kadar çok benzer olsa da bazı özelliklerinden dolayı ayırt edilmektedir. Bunlar iki kısımda incelenebilir. Birincisi ürün özelinde var olan özelliklerdendir. Renk, ağırlık ve fiyat bunlardan sayılırken ürünlerin alımlarında sağlanan imkanlarda belirleyici olmaktadır.

Önerilen Yazı » Atom Saati Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Orijinal ürün ile replika ürünlerin arasında ağırlık anlamında farklılık bulunur. Ancak bazı ürünlerde hassas tartı ile fark anlaşılabilmektedir. Bundan dolayı bir diğer önemli özellik olan renk ayrımına bakılarak da replika ürün anlaşılabilir. Çok daha koyu veya silik renkli olan replika ürünlerin marka amblemleri de değişkenlik gösterir.

Replika Üründe Fiyat Farkı

Replika ürün nasıl anlaşılır sorusunun bir diğer cevabı da fiyat farkıdır. Özellikle cep telefonu, kol saati ürünlerinde çok aşırı düşük fiyatın var olması durumunda ürün replikadır denilebilir. 3.000 TL’ye satışı var olan bir cep telefonun 500 TL olduğunu belirtiliyorsa büyük ihtimaller replika ürün ile karşı karşıyasınız. Ayrıca uygun fiyatlı olmasıyla birlikte fatura ve garantinin bulunmaması da replika ürün özelliklerindendir. Ürüne dair hiçbir belgenin teslim edilmediği görülmektedir. Böyle bir durumun var olmasından dolayı da yasal yollardan müşteri haklarının aranabilmesi de söz konusu olmayacaktır.

Replika Ürün Tercih Edilmeli Mi?

Bilhassa bayanlar tarafından çokça tercih edildiği bilinen replika ürün kullanımları birçok yönden değerlendirilebilir. Öncelikle ürünün ne olduğuyla replika yapısı bağlantılıdır. Cep telefonu, bilgisayar, saat gibi teknolojik yapılı ürünlerde replika kullanımı önerilmemektedir. Özellikle garantili olmaması, faturanın bulunmaması önemli sorunlar olurken cihazın bozulması halinde de hiçbir yasal süreç takip edilemez.

Bunun dışında bilinen online sitelerinde dışında kalan yerlerden de alınan ucuz fiyatlı ürünlerin replika çıkma ihtimali bir hayli fazladır. Özellikle bayan kullanımına uygun olan ürünlerin birçoğunda böyle bir tehlike söz konusu olmaktadır. Takı ürünlerinde de replika bir tehdit olarak algılanırken bazı ürünlerde ise kullanımlarında herhangi bir sorun olmayabilir. Çok yüksek fiyata sahip bazı çantaların replikasının arandığı da görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

0