Ses Kartı Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayarda bulunan ses kartı, dijital olarak alınan ses sinyallerini analog olarak ses sinyallere dönüştürür, ardından bu dönüştürülen analog ses sinyallerini de bilgisayarın anlayacağı dilde dijital sinyallere çeviren donanım elemanıdır.

Günümüzde bilgisayarda bulunan belirli şeyler olmalıdır. Bunlar;

 • Anakart
 • Ram
 • İşlemci
 • Hard Disk
 • Ekran Kartı
 • Güç Kaynağı olmalıdır.

Ses kartları, bilgisayar içinde bulunan anakart yapısının yuvalarına takılmaktadır ya da ses kartı günümüz bilgisayarlarında anakart üzerinde gelmektedir. Çoğu anakart dahili bir ses kartı hatta ekran kartıyla birlikte satılmaktadır. Ancak tabi ki de, anakartın üzerindeki dahili ekran kartıyla oyun oynamak ya da bir video düzenlemek mümkün değildir. Ancak ses kartı öyle değildir. Klasik bir bilgisayar kullanıcısının bilgisayarından ses olarak tek beklentisi, izlediği bir videodaki ya da onyadığı bir oyundaki sesi ona yansıtmasıdır. Bu yüzden insanlar bilgisayarlarına harici ekran kartı alırken harici bir ses kartı almazlar.

Önerilen Yazı » İşlemci (CPU) Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Ses Kartı Özellikleri Nelerdir?

Ses kartı üç parçadan oluşmaktadır. Bunlar;

 • Fiziksel Modelleme
 • Dalga Tablosu
 • Frekans Modülasyonu’dur.

Ses kartlarının çıkışları farklı renklerle belirtilmektedir. Bunu bir bilgisayarınız varsa, kasanın arkasına bakarak anlayabilirsiniz. Örneğin; pembe renk mikrofon çıkışını temsil ederken, açık yeşil renk ise hoparlör çıkışını temsil eder. Ses kartının olmaması durumunda bilgisayar yine çalışabilir lakin ses ile ilgili dataların çalışmayacağı bilinmelidir.

Harici Ses Kartlarının Önemi Nedir? Neden Kullanılmaktadırlar?

 1. Öncelikle bunların da ana görevi hoparlörden duyulabilecek sesler oluşturmaktır.
 2. MIDI Arayüzü. Bu arayüz ritimleri birbirlerinden sentezleyerek bir müzik kutusu gibi görev yapar.
 3. Herhangi bir ses kayıt cihazıyla, sesleri kaydetme görevi yapar.
 4. Kaydedilen seslerin hoparlörlerden çıkmasını sağlar.

Önerilen Yazı » BIOS Nedir? Ne İşe Yarar?

Ses kartları normal bir bilgisayar kullanıcısı için gerekli bir ekipman değildir. Müzikle uğraşan müzisyenler ya da DJ’ler tarafından kullanılan bu ses kartları bilgisayardan yapılan müzikler veya yapılmış müziklere eklenen mixlerin yapımında çok yarar sağlıyor.

Seslerin daha temiz ve berrak çıkmasını sağlayan bu kartlar, aynı zamanda tüm sesleri ayırt etmenizi sağlayarak müzikle uğraşan biriyseniz eğer işinizi çok kolaylaştırıyor.

Peki ben bilgisayarı sadece oyun oynamak ya da video izlemek için kullanan birisiyim, ses kartı almalı mıyım?

Eğer bilgisayarı oyun oynamak ya da video izlemek gibi amaçlarla kullanan birisiyseniz kesinlikle ses kartı almanız gerekmemektedir. Sizin için ekstra bir masraf olacaktır ve ses kartı alarak o parayı boşa harcayacağınıza kaliteli bir kulaklık alarak hem oyun zevkinize zevk katabilir hem de oyunlarınızda çok daha başarılı olabilirsiniz. Çünkü FPS oyunlarında ses duymak çok önemlidir ve ses kartı almak yerine o paranızı iyi bir kulaklığa yatırdığınızda, diğer oyuncuların neler yaptığını çok rahat duyabilir ve onların yerini onlardan önce bilerek bir adım öne geçebilirsiniz.

Son sözlerimizi söylemek gerekirse; eğer bilgisayarınızı müzik yapma amaçlı kullanacaksanız ve güzel şarkılar üretmek istiyorsanız kesinlikle ses kartı almalısınız. Ancak oyun oynamak, internette sörf yapmak ya da video izlemek için ses kartı almanız çok ama çok anlamsız olacaktır. O amaçlarla alınacak bir ses kartı yerine iyi bir kulaklık almanız sizin için daha iyi olacak ve paranızı boşa harcamamanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ses Kartı Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

0