Endüstri 4.0 Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Endüstri 4.0 Nedir?

Günümüzde sıkça duyduğumuz bir kelime: Endüstri 4.0. Bu kavramın tam olarak ne ifade ettiğinin tam olarak anlaşılmadığını da görmekteyiz. Endüstri 4.0 kavramını anlamak için endüstriyi ve ona gelene kadar endüstrinin nerelerden geçtiğini iyi bilmek gerekir. Endüstri; sanayi ile aynı anlama gelen bir terimdir. Dünyada daha önce, yani endüstri 4.0’a kadar tam 3 tane sanayi devrimi olmuştur.

İlk sanayi devrimi Birleşik Krallıkta yaklaşık 18. Yüzyılın sonlarına doğru çıkmış olup kas gücünün yerini buharlı makinelerin almasını sağlamıştır. Birleşik Krallıkta ortaya çıkmasının ardından Japonya’yı da etkisi altına alan bu devrim kısa sürede tüm dünyaya yayılacak ve dünyanın çehresini değiştirecektir. Bunun ana sebebi ise eskiden insanlar tarafından kas gücüne dayalı yapılan işlemlerin buharla çalışan makinelerle daha az insan çalıştırarak ve daha kısa süre harcayarak yapılmaya başlanmasıdır.

Önerilen Yazı » PLC Nedir? Ne İşe Yarar?

İkinci sanayi devrimi 1860-1914 yıllarında çıkmış olup bu devrime bazen “Teknoloji Devrimi” dendiği de oluyor. Bu devrimin başlangıcına ise yine bir İngiliz olan Bessemer’in ürettiği çok ucuza çelik üretimi yöntemi sebep oluyor. İlk sanayi devriminde üretilen makineler basit ve yapabilecekleri sınırlı aletlerden oluşurken bu ikinci sanayi devriminde devreye bilim adamlarının girmesiyle büyük buluşlar işin içine girdi. Bu da bilim alanında iyi ve kaliteli elemanlar üreten ülkelerin diğer ülkelerin bir nebze de olsa önlerine geçmelerine sebep oldu.

Üçüncü sanayi devrimi şu anki kullandığımız teknolojilerin temellerinin atıldığı bir devrimdir. Biz hala bu devrimin ürünlerini kullanmaktayız. Peki bunları söylerken, nelerden bahsediyoruz? Şu anda kullanılan 3D yazıcılar veya ellerimizdeki akıllı telefonlar bu devrimin o zamanlarda temellerini atması sayesinde olmuştur.  Bu ürünlerin temellerini atan Steve Jobs’un Apple’ı kurması bu devrimin en önemli olaylarından birisi haline gelmiştir. Ayrıca teknolojinin hayatımıza bu kadar girmesiyle birlikte insan gücüne ihtiyacın azalmıştır, insanların yapabildiği işleri daha kısa ve hesaplı bir şekilde makineler yapmaya başlamıştır. 

Endüstri 4.0: 4. Sanayi Devrimi

Seneler 2011’i gösterdiğinde Almanya’da yapılan bir fuarda duyurulan 4. Sanayi devrimi olarak isimlendirdiğimiz Endüstri 4.0 bizlere neyi sunuyor? Endüstri 4.0’ın bize sunduğu en önemli şey artık üretimde insanların yer almaması ve robotların üretimi tamamen devralmasıdır. İnsanların bu işlerin sadece beyin takımında bulunmaları ve tüm bu üretim olaylarını bir otomasyon sistemine oturtulmasını amaçlar 4. Sanayi devrimi.

Endüstri 4.0 yapı taşları veya tetikleyen unsurlar şunlar:

  1. Nesnelerin İnterneti, IoT
  2. Simülasyon (Simulation)
  3. Otonom Robotlar (Autonomous Robots)
  4. Katmanlı Üretim (Additive Manufacturing)
  5. Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)
  6. Bulut Bilişim (Cloud Computing)
  7. Siber Güvenlik (CyberSecurity)
  8. Büyük veri ve analizi (Big Data and Analytics)
  9. Yatay ve dikey sistem entegrasyonu (Horizantal and Vertical System Integration)

Önerilen Yazı » SCADA Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir diğer en büyük amaçlarından birisi ise sermaye gücüyle bir şeyler yapmak yerine dijitalleşmeye doğru fikirler üreterek tıpkı günümüzde üretilen akıllı uygulamalar gibi uygulamalarla insanların hayatını kolaylaştırmaktır. Kısaca özetlemek gerekirse; Endüstri 4.0’ın en önemli amacı insanların kas gücünü kullanmak yerine tamamen beyin gücünü kullanarak, kas gücünün gerektiği uygulamaları yapay zekalara yani robotlara yaptırılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstri 4.0 Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

0