Dünya’nın İlk Sürücüsüz Treni!

Dünya’nın en büyük maden şirketlerinden birisi olan Rothschild Ailesine bağlı Rio Tinto, 2012 yılında başlattığı çalışmayla kamyonetlerden trenlere kadar her şeyi otonom yapma projesine kaldığı yerden devam ediyor. İlk başta yük taşıyan kamyonetleri otonom yapan şirket, şimdi de yük trenini sürücü ve ekip olmadan belirtilen yere gitmesini sağlayacak şekilde sistemi geliştirdi.

AutoHaul adı verilen proje kapsamında yapılan sürücüsüz tren, hedeflenen 100 kilometrelik yolu mürettabatsız bir şekilde ve hata yapmaksızın tamamladı. Projenin en zorlayan kısmının yazılım olduğunu belirten firma, otonom bir yazılımı hazırladıktan sonra çok kısa sürede başarıya ulaştıklarını belirtti. Firmanın sürücüsüz kamyonları ile de sevkiyat yaptığını biliyoruz. Onunla ilgili yazdığımız yazıyı okumak isterseniz Buraya tıklayabilirsiniz.

100 kilometrelik çöl yolunda gerçekleştirilen proje ile sürücüsüz trenin hareketi anlık olarak izlendi. Şu aşamada hem otonom hem de makinist bulundurarak devam edeceklerini belirten firma, 2018 yılı itibariyle Avustralya yetki mercilerin izin vermesiyle tam otonom bir trenle sevkiyatlarını yapacaklarını belirtti. Şirket ayrıca Dünya’nın ilk emniyetli ve uzun mesafe raylı sistemini geliştirdiklerini ve bu gelişimi de farklı alanlarda kullanmayı düşündüklerini belirtti. Şuan için 69 otonom kamyon, 1 adet otonom trenlerinin olduğunu da belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın İlk Sürücüsüz Treni!

0