Japonlardan Santimetre Seviyesinde GPS Sistemi

Japonlar Santimetre Seviyesinde GPS Sistemi Geliştiriyor

Japonların Uzay Araştırma Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre, kullanımda olan GPS sistemini geliştirerek, kendi küresel konumlama sistemini kuracağını belirtti. Böylelikle konum hatalarının ve yer altında yaşanan sorunların en aza indirileceğini belirttiler.

GPS İngilizce olarak (Global Positioning System)’in baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı “Küresel Konum Belirleme Sistemi”dir. ABD savunma dairesi tarafından geliştirilmiştir. Düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla aramızdaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki kesin yerimizi tespit etmeyi mümkün kılar.

Resim temsilidir.

GPS sistemini özellikle insansız araba, uçak vb. operatörleri ile normal araba sürücüleri ve çeşitli amaçlar için kullanılan konum hatalarını en aza indirebilecek şekilde olacağını belirtti. İsmine Michibiki adını koydukları GPS sisteminin parçalarını taşıyan roketi Tanesgashima Uzay Merkezi’nden fırlattılar.

Michibiki ile konum hatalarını, metrelerden birkaç santimetreye kadar azaltılmasını planladıklarını belirttiler. Michibiki ile insansız sistemlerin daha doğru bilgilerle hareket edeceğini de söyleyen Japonlar, Amerika’nın GPS sistemi yerine kendi GPS sistemlerini hızlı bir şekilde kuracaklarını belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Japonlardan Santimetre Seviyesinde GPS Sistemi

0