Kinetik Enerjiyi Elektrik Enerjisine Çeviren Zeminler

Kinetik Enerjiyi Elektrik Enerjisine Çeviren Zeminler

2009’da Laurence Kemball-Cook tarafından Londra’da kurulan teknoloji firması Pavegen Systems, üzerinde adım atıldıkça elektrik üreten akıllı zeminler geliştirdi. Cook ayrıca benden öncede adım atıldıkça elektrik üreten sistemler bir şekilde kullanılıyordu. Çoğu kişi ne gerek var diyordu ama şuan çoğu yerde bizim sistemlerimiz kullanılıyor diyor.

Küresel ısınma ve doğal kaynakların sınırlı olması gibi sorunlarla karşı karşıya olduğumuz günümüzde şehirlerin ana şebekeden gelecek enerjiye daha az ihtiyaç duymasını sağlamak amacıyla geliştirilen zeminler, atılan adımların oluşturduğu kinetik enerjiyi elektromanyetik sistem aracılığıyla elektrik enerjisine çeviriyor.

pavegen-elektrik-uretme

Elektrik üretimine başlanması için kişinin zemin üzerinde en az 5 mm hareket etmesi gerekiyor ve elde edilen enerji miktarı hareket eden kişinin ağırlığı ve attığı adım sayısı ile orantılı olarak artıyor. Londra’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nın gerçekleştirildiği stadyuma giden bir alt geçide yerleştirilerek 1 milyondan fazla insanın üzerinden geçmesi sağlanmış. Böylece alt geçidin gün boyunca ışıklandırılması için gerekli enerjiyi fazlasıyla sağlayarak test aşamasını geçmiş. 

Test aşamasını geçen akıllı zemin, alışveriş merkezlerinde, gece kulüplerinde ve birçok işlek caddede verimli olarak kullanılıyor. Elektrik üreten dans pisti geliştirerek dansçıların pist üzerindeki hareketleri ile salonun elektrik ihtiyacını karşılayan Kemball-Cook, zeminlerin fazla adım atılan yerlere kalıcı olarak yerleştirilmesiyle sürekli enerji elde edilmesini hedeflediklerini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kinetik Enerjiyi Elektrik Enerjisine Çeviren Zeminler

0