Doğrultma Oranı Yüksek Tek Molekülden Oluşan Diyot

Doğrultma Oranı Yüksek Tek Molekülden Oluşan Diyot

Elektronik cihazlar başta olmak üzere çoğu akıllı cihaz ve ürünler küçültülüyor. Özellikle elektronik cihazların temelini oluşturan elektronik devre elemanlarını tek molekülden oluşacak şekilde üretmek için kolları sıvadılar. Devre elemanlarının en önemlilerinden biri de diyotlar.

Diyotlar, akımı sadece bir yönde ileten bu cihazlar, karmaşık devrelerde akımın istenilen yönde akmasını sağlamak için kullanılıyor. Geçmişte sadece bir molekülden oluşan diyotlar üzerine pek çok araştırma yapılmıştı. Ancak üretilen diyotların doğrultma oranı (bir yönde ilettiği akım miktarının diğer yönde ilettiği akım miktarına oranı) düşüktü.

tek-molekul-diyot

Dr. ‪Brian Capozzi ve arkadaşlarından oluşan araştırma grubu ise yeni bir yöntem kullanarak doğrultma oranı yüksek olan ve sadece bir molekülden oluşan diyotlar üretmeyi başardı. Diyotların akımı sadece bir yönde iletmesi için yapılarının asimetrik olması gerekiyor. Bu yüzden geçmişte moleküler diyotlar geliştirmek için yapılan çalışmalarda asimetrik moleküller kullanılıyordu. Yeni geliştirilen diyotta ise simetrik bir yapıya sahip olan tiyofen-1,1-dioksit molekülleri kullanılıyor, ancak moleküller iyonik bir çözelti ve altın elektrotlar içeren asimetrik bir ortamla çevreleniyor.

Kaynak: https://scholar.google.com/citations?user=c7drUDYAAAAJ&hl=en

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrultma Oranı Yüksek Tek Molekülden Oluşan Diyot

0