Dünya’nın En Büyük Veri Merkezi Kuzey Kutbunda!

 

Eskiden verilerin, dijitalleşmenin petrolden daha önemli olacağı söylenirdi. Artık öyle olduğunu görüyoruz. Bu sebeple veri konusunda firmalar tarafından sürekli bir geliştirme çalışmaları yapılıyor. Norveç’in kuzey kısmında, Kuzey Kutup çizgisinin kenarında yer alan küçük bir kasaba Dünya’nın en büyük veri merkezine ev sahipliği yapıyor. “Veri için Kale” sloganı ile anılan bu merkez ayrıca hidro ve rüzgar enerjisiyle kendi enerjisini yüzde yüz olarak sağlayacak. Görünüşü filmlerde gördüğümüz Superman’in kaldığı ev gibi görünüyor.

Bu binanın arkasındaki şirket olan Kolos, en güvenilir, sürdürülebilir ve inovatif bir veri merkezi olması için inşa ettiklerini belirtiyor. Kendi elektriğini kendisi ürettiğini hatta şuan yüzde 5’lik fazla bir üretim kapasitesine de sahip olduğunu belirtiyor.

Birçok büyük teknoloji şirketleri verilerini kontrol etmek ve saklamak için veri merkezlerini kullanıyor. Örneğin Facebook İsviçre’de, Google’da Finlandiya’da bulunan veri merkezlerini kullanıyor. Kuzey Kutup bölgesinde de veri merkezleri ise çok fazla verinin meydana getirdiği ısıyı kontrol etmek için iyi bir yer olarak ortaya çıkıyor.

Verilerin oluşturduğu ısı ve onları soğutmak için harcanan enerji büyük bir kirlilik oluşturduğu bilinen bir gerçek. Kolos şirketine göre bu veri merkezi soğuk suyu kullanarak diğer veri merkezlerine göre yüzde 60 oranında harcanan enerjiyi azaltmış. Ayrıca kendi enerjisini de yüzde yüz doğal yollardan elde edebiliyor.

Ayrıca bu veri merkezi Norveç’teki yer halka da büyük bir destek olduğu da belirtiliyor. Şuan 3 bine yakın kişiye yeni iş imkanı sunacak olan bu veri merkezi için hali hazırda 15 bin kişi çalışıyor. 600 bin metre karelik bir alanda yer alan veri merkezi, Dünya’da üretilen verilerin merkezi konumuna gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın En Büyük Veri Merkezi Kuzey Kutbunda!

0