Yakıt Kullanmadan Çalışan Plazma Jet Motoru

Başlığı yanlış okumadınız. Kulağa biraz ilginç gelebilir. Almanya Berlin Teknik Ünivesitesi’nde, Berkant Göksel adındaki Türk mühendisin liderlik ettiği bir çalışmada, yakıt kullanılmadan itki kuvveti oluşturabilen jet motoru ürettiler. Aslında ilk düşünen onlar değil, ama ilk geliştiren onlar oldu. İlk olarak Sovyetlerin bu alanda çalışmalar biliniyor. Yakıt kullanmadan itki oluşturan bu motorlara plazma iticiler deniyor. 

Normal bir jet motoru (Detaylı bilgi için önceden yazdığımız Jet Motoru yazımızı Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.) yakıt ve sıkıştırılmış havanın kimyasal reaksiyonu ile bir itme kuvveti oluşturuyor. Plazma iticilerinde ise farklı olarak füzyon reaktörü reaksiyonu gerçekleştirerek bir itme kuvveti oluşturuyor. Argon veya hava gibi gaz moleküllerini sıkıştırıp plazma haline uyaran motorlar bu şekilde elektrik üreterek elektrik alanları oluşturuyor.

*Temsilidir.

Plazma iticilerinin en büyük sorunları itme kuvvetlerinin düşük olmasıydı. Mühendislik ekibi, bu kavramı geliştirerek ilk kez büyük bir güç elde ederek plazma jet motorları üretmiş oldu. Saniye de 20 km hıza ulaşabilecek kapasiteye sahip plazma jet motorunun çözmesi gerek bir diğer konuda plazmanın üretilmesi ve saklanması için ihtiyaç duyulan bataryaların geliştirilmesi olduğu görülüyor. Ekip şimdi bunu da çözmek için çalışmalara başladığını açıkladı.

Kaynak:https://www.newscientist.com/article/mg23431264-500-plasma-jet-engines-that-could-take-you-from-the-ground-to-space

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yakıt Kullanmadan Çalışan Plazma Jet Motoru

0