Yılın En Büyük Açığı: Milyarlarca Akıllı Cihazı Kontrol Etmişler!

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar ve daha milyarlarcası. Amerika’da bir güvenlik kurumu inanılmaz bir açık bulunduğunu dile getirdi. Bugüne kadar üretilen her işlemcide neredeyse hackerların kullandığı açıklar bulundu. Buna göre hackerlar tüm verilere ulaşabilmişler. Şifreleri, bilgileri, gezindiğimiz her şeyi görmüşler…

Meltdown ve Spectre ismi verilen açıklar yüzünden hackerların bilgilerimizi aldığı ve istediği şekilde kullanabileceği belirtildi. Lakin kimler aldı, neler yapıldı kimse bilmiyor. Bu açığa sahip işlemciler ise telefonlardan, bilgisayarlara kadar her yerde kullanılıyor. Ne yazık ki hepsi de birbirinden ünlü firmalar. Bu firmalar; Intel, AMD ve ARM olarak ifade ediliyor.

Açığın donanımsal olması ise bir başka sıkıntı olarak görülüyor. Yani çoğu açığın sebebi yazılımsal olur ve güncellemeler ile giderilir. Lakin bu açık diğerlerinden çok farklı olduğu belirtiliyor. Tabi yetkililer sonradan yazılımsal bir açık demiş olsalar da ilk açıklamaları donanımsal olarak kayda geçti. Amerika’da çeşitli çip üreticileri dava edilmeye başladı. Çünkü daha önce söylendiği ama hiçbir şey yapmadığı vurgulandı. Bakalım ilerleyen zamanlarda nelerle karşılaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yılın En Büyük Açığı: Milyarlarca Akıllı Cihazı Kontrol Etmişler!

0