Airbus’tan Sürücüsüz Uçak Taksi!

Başlığı yanlış okumadınız. Dünya’nın en büyük Uçak ve Havacılık şirketlerinden birisi olan Airbus, otonom araç kavramını bir ileriye taşıyarak sürücüsüz uçak taksi programını hayata geçirdi. Adına Vahana verdiği programın ilk meyvesi olan Alfa-1 prototipini hazırlayarak ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Yoğun bir çalışma temposuyla 2 yıl gibi kısa sürede büyük bir başarıya imza attılar.

Sadece Airbus değil, çoğu büyük firma otonom sürüşleri her yere sokmaya çalışıyor. Uber’in otonom tırlarından sonra bisiklet kiralama şirketlerini de satın alması bisiklet sektörünün de bu alanda atılıma geçebileceğini gösteriyor. Vahana adındaki programın meyvesi olan elektrikli sürücüsüz uçak taksinin test uçuşları Oregon’daki bir havalimanında yapıldı.

Önerilen Yazı » 2030 Yılında Yüz Binlerce Şoför İşini Kaybedecek

Dikey kalkış ve iniş yapabilen Vahana, iniş ve kalkış esnasında yatay ve dikey pozisyonlara gelen kanatlara sahip olmasıyla da göze çarpıyor. Ayrıca genişliği 6.2 metre ve 5.7 metre uzunluğa ve 2.8 metre yüksekliğe sahip. Toplam ağırlığı ise 744 kilogram olarak ölçülmüş. Estetik olarakta önem verilen Alfa 1 taksi uçağı, 100 kilometre menzile çıkabiliyor. Vahana proje yöneticisi Zach Lovering yaptığı açıklamada sadece iki yıl içinde, peçete üzerine çizilmiş bir konseptten ilk uçuşunu yapan otonom bir uçan araç ortaya çıkardıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Airbus’tan Sürücüsüz Uçak Taksi!

0