Rus Zenginden Çılgın Proje: İnsan Beynini Robota Yüklemek

İnsan beynini robota yükleyerek sonsuza kadar yaşamanın yollarını arayan projenin finansörlüğünü yapan Internet Media Stars’ın sahibi Dmitry Itskov “2045 Iniative” proje ile adından söz ettirdi. Rus milyardere göre 2045’li yıllarda insan beynine sahip robotların etrafımızda dolanmaya başlayacak!

Nörolaglar, robotik üzerinde çalışmalar yapan mühendisler ve insan bilinci araştırmacılarından oluşan ekip, insan benliğinin dijital versiyonunun bir insansı robota aktarılabileceğine inanıyor. İnsan beyni ile bilgisayarın çalışma yapısının benzer olduğunu savunan ekip, duyguların ve düşüncelerin bilgisayar ortamına yüklenebileceğine inanmakta.

dmitry-itskov

Serveti 1,5 milyar doları bulan 35 yaşındaki Itskov, ‘’Bilim insanları projemize zihin transferi adını verse de ben benlik transferi demeyi tercih ederim, bu projenin hayata geçme olasılığı yüzde 100’’ ifadelerini kullandı.

Projenin ilk aşamasında insan beyni ile kontrol edilebilen robotlar var. Akıllara Erik Sarto’nun düşünce gücüyle bir robot kolunu çalıştırma çalışmaları geliyor. Proje hayata geçebilir mi bilinmez ama eğer Dmitry başarılı olursa 30 yıl sonrasında her şey daha farklı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rus Zenginden Çılgın Proje: İnsan Beynini Robota Yüklemek

0