İlk Kez Tek Başına Diş Operasyonu Yapan Robot Diş Hekimi Üretildi

Robotların cerrahi uygulamalarda kullanıldığını daha çok görmeye başlayacağız. Hassas işlemlerin yapılmasından, ülkeler arasında birbiriyle iletişime geçen robotlara kadar cerrahi alanda hayatımıza girecekler. Cerrahlara yardımcı olacak bu robotlara bir yenisi daha eklendi. Diş hekimi robot!

Çin’de Beihang Üniversitesi ve Askeri Üniversite tarafından yapılan robot, insan yardımı olmadan hastaya zarar vermeden diş operasyonunu başarıyla yaptı. Bu robotu yapmak ise tam dört yıl almış. 3D baskı yöntemi ile üretimi yapılan dişler, 0.2 mm hassasiyetle hastanın diş etine yerleştirildi. Operasyonun yaklaşık bir saat sürdüğü ve diş hekimi yardımı almadan yaptığı belirtildi.

Tabi öncesinde hastaya gerekli anestezi vb. personel tarafından yapıldı. Hastanın ağzına göre derinlik ayarları yapılarak, operasyon başlatıldı.  Çin’de diş hekimlerinin az olması ve hatalı çalışmalar yapılması sebebiyle böyle bir robotun yapılmasına karar verilmiş. Böylelikle hata payının da azalacağı düşünülüyor. Robotun daha fazla geliştirilerek, Çin gibi büyük bir nüfusa sahip ama az sayıda diş hekimi olan başka yerlerde de kullanılmaya başlayacağını düşündüklerini belirttiler.

-----------------------------------

Teknoloji Projeleri'nin Desteğe İhtiyacı Var

Teknoloji Projeleri, %100 okur destekli bir bilim, teknoloji ve teknik bilgi platformudur.

Ülkemizdeki bilimsel çalışma ve teknik bilgi açığını kapatmak için giriştiğimiz bu yolda yazılarımızı özenli bir şekilde hazırlıyor, siz değerli takipçilerimiz ile ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Kazanç imkanlarımız kısıtlı olduğu için sizlerden destek istiyoruz. Bize destek olmak isterseniz, destek sayfamıza ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlk Kez Tek Başına Diş Operasyonu Yapan Robot Diş Hekimi Üretildi

0