İngilizce Mülakatta En Çok Sorulan Sorular Nelerdir?

İş başvurularında mülakatlar çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle yurtdışında edindiğimiz deneyimlere göre mülakatlardaki performansınızla eğer üniversite ise burs kazanma şansı, iş içinse hızlı bir şekilde işe girme şansınız doğrudan etkili oluyor. Teknoloji Projeleri olarak, Türkiye, Kanada, İtalya ve İskoçya’da edindiğimiz deneyimlerimizi siz takipçilerimize aktarmak istedik.

İngilizce mülakatlarda en çok sorulan soruların başında; “Tell me about yourself.” gelir. Türkçesi kendini tanıt, kendinden bahset demektir. Bu soruya milliyetinizi, dininizi vb. bilgileri vermeden kısaca kendinizi tanıtmanız idealdir. Diğer önemli soru ise; “Tell me about your education.”dir. Burada eğitiminizi sormaktadır. İşte burada özellikle diğer öğrencilerden farklı neler yaptıysanız güzelce belirtiniz.

Örneğin çift anadal yapmış olabilirsiniz. My double major is … yani benim çift anadalım …’dir gibi bir ifade ile belirtebilirsiniz. Ayrıca yaptığınız proje ve yarışma derecelerinizi de kısaca bahsedin. Bize inanın burada güzel şeyler yaptıysanız ve anlatırsanız bursu, işi, asistanlığı kaptınız demektir.

Diğer mülakat soruları ise direk işle alakalı gelecektir. En çok sorulan diğer sorulara geçersek;

What are your strenghts? Yani güçlü taraflarınız nelerdir? soruluyor.

What are some of your weaknesses? Zayıf yönleriniz nelerdir?

What can you do for this company? Bu şirket için ne yapabilirsin. Bu sorunun yabancı ülkelerde azaldığını söylebiliriz.

Why should we hire you? Sizi neden işe almalıyız? Bu soruyu ülkemizde çoğu şirket sormaktadır.

What major problem have you had to deal with recently? How did you handle it? Son zamanlarda yaşadığınız en büyük problem neydi ve bunun üstesinden nasıl geldiniz? Bu soru nedense işe kabul edilme olasılığı yüksek kişilere sorulan bir soru diyebiliriz.

Do you work well under pressure? Baskı altında iyi çalışabilir misiniz? Ne yazık ki mobbing her yerde var. Bir bakıma bunu bile şirket, böyle bir soruyu da arada sormayı isteyebiliyor.

Can you give me five words that best describe you? Sizi en iyi tanımlayan 5 kelime nedir? Bu tarz sorular genelde kağıt üzerinden yapılan ve sizi tanıma amaçlı sorulduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz sorular ister mühendis, ister avukat, ister başka alanda çalışıyor olun sıklıkla duyacağınız sorulardır. Umarız ön hazırlığınız da yardımcı olurlar. Gireceğiniz mülakatlar da başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngilizce Mülakatta En Çok Sorulan Sorular Nelerdir?

0