Alternatif Akım Nedir?

Alternatif Akım Nedir?

Alternatif akımın ne olduğundan önce akım kavramının ne olduğunu kısaca bahsedersek. Metal atomlarının elektron sayıları metalin türüne göre değişmektedir. İletken bir metale baktığımızda son yörüngelerinde 4’den az elektron bulunur. Kararlı bir yapı için 8 elektrona tamamlamaları gerekmektedir.

Tamamlayamadıkları içinde bu elektronlar serbest kalırlar. Böylelikle iletken maddelerde milyonlarca serbest elektron bulunur. Bu iletkenlere gerilim uygulandığında elektronlar negatifden pozitife doğru hareket etmeye başlar. Bu harekete ise Elektrik Akımı denir. Elektrik akımı da Doğru akım ve Alternatif akım olarak ikiye ayrılır. Şimdi de alternatif akımdan bahsedelim.

Alternatif Akım Nedir?

Zaman içerisinde yönü ve şiddeti belli bir düzen içerisinde değişen akıma alternatif akım denir. Yani alternatifin kelime anlamı değişken demektir. Kısaca A.C olarak gösterilir. En bilinen A.C dalga biçimi ise sinüs dalgasıdır. Doğru akım gerilim kaynağı bulunan devrede akım üretecin “+” kutbundan “-” kutbuna doğru direnç üzerinden geçerek ulaşır. A.C gerilim kaynağı bulunan devrede ise kaynağın sabit bir “+” ya da “-” kutbu yoktur. Kutuplar sürekli değiştiği için her kutup değişiminde direnç üzerinden geçen akımın da yönü de değişecektir. Bu şekilde zamana göre yönü ve şiddeti değişen akıma alternatif akım denir. Alternatif akım gerilim kaynağına ise alternatif gerilim kaynağı denir.

İlginizi Çekebilir  Elektrik Neden Alternatif Akım Olarak Üretilir ve Kullanılır?

Alternatif Akım Nerelerde Kullanılır?

Alternatif akım büyük elektrik devrelerinde ve yüksek güçlü elektrik motorlarında kullanılır. Evlerimizdeki elektrik alternatif akım sınıfına girer. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima ve vantilatörler doğrudan alternatif akımla çalışırlar. Televizyon, müzik seti ve video gibi cihazlar ise bu alternatif akımı doğru akıma çevirerek kullanırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alternatif Akım Nedir?

0