CERN Nedir? Ne İşe Yarar? Neler Yapılıyor?

CERN Nedir?

Bazen haberlerde, bazen bilimsel yazılarda “CERN’de yapılan deneyler” ifadesine en az bir kere karşılaşmışsınızdır. Biz de merak ettik ve bu yazımızı hazırladık. CERN, gelişmeye devam eden teknolojik olaylara bağlı olarak ilerleyen nükleer çalışmaların merkezi konumunda Dünya’nın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. İsviçre ile Fransa sınırında bulunan CERN, Fransızca “Consei Europeen Pour La Recherche Nucleaire” ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe olarak “Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi” anlamına gelmektedir. CERN, ilk olarak 1954 yılında faaliyete geçerek, çeşitli ülkelerden gelen bilim insanları ile bilimsel çalışmaların yapıldığı merkez olmuştur. 

CERN, temel fizik araştırmaları yapmak ve evrenin temel yapısını anlamak için büyük ölçekli deneyler yapar. Bu deneylerde, protonlar ve diğer temel parçacıklar yüksek hızlarda çarpıştırılır ve bu çarpışmalar sonucunda ortaya çıkan veriler analiz edilerek, evrenin temel yapı taşları hakkında bilgi edinilir. Çeşitli bilimsel çalışmaların devam ettiği CERN’de yaklaşık 3000 kişi çalışmaktadır. Kurulduğu ilk yıl 12 üyeye sahipken günümüzde 12 tam ve 3 ortak üyesi bulunmaktadır. Türkiye’de ortak üyeler arasında yer alırken fizik ve atom çalışmalarında en ileri seviyelerin ortaya koyduğu merkez konumundadır.

CERN’de Neler Yapılıyor?

Çalışanların önemli bir kısmını fizik profesörleri oluştururken ciddi oranda maddi desteklerde sağlanmaktadır. Akademi personellerin her geçen gün artmasıyla birlikte çeşitli ülkelerde bulunan üniversitelerde çalışan akademisyen ve mühendislerin belirli periyotlarda dönüşümlü olarak da görev yaptıkları bilinmektedir.

Özellikle sahip olan çalışma konularına göre değerlendirmeler gerçekleşirken fizik alanında yapılan hemen hemen tüm çalışmalarda CERN öncü bir şekilde rol oynamaktadır. Bilhassa teorik olarak ortaya konan fizik çalışmalarının deneysel olarak gerçekleşmesi de mümkün olmaktadır. CERN üzerinden iletişim kurmak isteyen parçacık fizikçileri için özel bir yazılım programcısı geliştirilmiştir. Hali hazırda “HTML” adlı bilgisayar dilinin bulunması ve geliştirilmesi de bu şekilde olmuştur. Bunun haricinde atomik simetriler ve bir bozon keşfedilen CERN’de farklı çalışmaların aktif bir şekilde devam ettiği de bilinmektedir.

Önerilen Yazı » Füzyon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

CERN İşlemleri

Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Norveç, Danimarka, Belçika, Hollanda, İsveç, İsviçre ülkelerinin kurucu olduğu CERN’de daha ziyade bilim adamları evren üzerine çalışmalarını devam ettirmektedir. Evrenin nasıl oluştuğu sorusuna akılcı cevaplar aranırken yıllar boyunca çeşitli deneysel çalışmalarda hep bu yönde yapılmıştır. Bununla paralel olarak ilerleyen yıllarda dünyanın nasıl bir hal alacağı ve fiziksel değişimlerin ne boyutlara ulaşacağı da CERN’de bulunan bilim adamlarının sorguladıkları arasındadır.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı bu kapsamda araştırmaya değer en önemli çalışma olurken Big Bang teorisi koşullarının da sonuçları halen incelenmektedir. Ortaya konan tüm verilerin saklanması konusunda da çalışmaların devam ettiği bilimsel merkezde aynı zamanda bir başka önemli özellikte internetle ilgilidir. 20 Aralık 1990 tarihinde yayınlanmaya başlanan ilk web sitesi olma özelliğine CERN sahiptir. Hypertext tabanlı olan World Wide Web projesiyle internet dünyasında da CERN çalışmaları görülmektedir.

CERN’e Nasıl Gidiliyor?

Yalnızca kendi üyelerinden değil, tüm dünya ülkelerinden bilim insanlarının gidebildiği Cern’de önemli ölçüde açıklık vardır. Gizli bir durum olmadığı gibi tüm bilgilerin bir şekilde sentezlendiği ve birleştirildiği bir merkez konumundadır. Özellikle fizik, evren, atom veya gezegenlerle ilgili yapılacak tüm teorik çalışmalarda belirli kriterlerin aşılmasıyla Cern’de deneysel kazanımlar yapılabilmektedir. Türkiye’den de çok sayısı bilim insanının Cern’de yapılanlar kısmına dahil olarak bulunduğu görülmektedir. Farklı kişilerden oluşan projelere dahil olunarak evren ya da galaksiler hakkında yeni deneyler yapılabilir, ilginç buluşlar söz konusu olabilir. CERN hakkında deneyimleriniz veya bilgileriniz var ise alt taraftan bize mesaj atarak paylaşabilirsiniz.

Önerilen Yazı » Nükleer Santral (Reaktör) Nedir? Nasıl Çalışır?

One thought on “CERN Nedir? Ne İşe Yarar? Neler Yapılıyor?

  • 2 Kasım 2022 tarihinde, saat 23:37
    Permalink

    Uzayın var oluşu madde boyutundan daha farklı bir tanım olmalıdır madde öncesi (tanımsız) varlık reaksiyonu ile oluşan elementler ve uzayın denemesini yapabilmek için tanımsız varlığın elimizde olması gerekir maddelerin çarpışması ile uzay ortamı gelişemez tanımsız varlığın madde boyutundan daha farklı bir tanımsızlığı olması gerekirken madde ile başlangıçtaki büyük patlamaya ulaşamayız

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CERN Nedir? Ne İşe Yarar? Neler Yapılıyor?

1