Uranyum Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri, Kullanım Alanları

Özellikle teknolojik gelişmelerin ilerlemesinde kullanılan uranyum, birçok ihtiyaca bağlı olarak kullanımı her gün artarak devam eden maddedir. Enerji ve savunma alanında çok fazla kullanılmakla birlikte gelişmiş devletlerin ihtiyaç duydukları hammaddelerinde başında gelmektedir. İlk olarak 2.Dünya Savaşı sırasında Amerika’dan Japonya’ya atılan atom bombasında görülen uranyum, yıkıcı etkileri açısından bir felakettir.

Savaş sonrasında ortaya trajik durumların çıkması ve yıkıcı etkisinin çok uzun yıllar devam etmesi de uranyumun korkutucu gücünü ortaya çıkarmıştır. Bundan dolayı alınan karar gereği uranyum artık barış amacıyla kullanıma uygun bir hammadde olarak tanımlanmıştır. Sonrasında bombaların hammaddesi olan uranyum daha ziyade enerji üretimlerinde ülkelerin en önemli kaynağı haline gelmiştir.

Önerilen Yazı » Titanyum Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri, Kullanım Alanları

Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok devlet, uranyum rezervleri araştırmaya devam ederken kaliteli rezervlerin kullanımıyla çok daha fazla uranyumun sahibi olma amacındadır. Bazı Afrika ülkelerinde var olan rezervlerin kullanımına dair çalışmalar sürerken aynı zamanda hammaddenin işlenmesi ve sonrasında kullanımları da çok büyük bir sermayeyi gerektirmektedir.

Uranyum Özellikleri Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrik üretiminin yaklaşık 5’te 1’i uranyum hammaddesiyle sağlanmaktadır. Doğada saf halde bulunmayan uranyum özellikleri açısından da farklılıklar göstermektedir. Atom numarası 92 olan uranyum, 1132 derecede erimeye başlarken 3818 derecede kaynayan uranyum, demir görünüme sahip olan gümüş beyaz renklidir. Sert bir metal özelliği bulunurken oda sıcaklığında katı ve metalik gri rengindedir. Camla işlenmesinde ise yeşil-sarı renge döner. Radyoaktif bir element olma özelliğine sahip uranyum kullanımları, nakliyesi ve depolamasında özel önlemler bulunur. Bundan dolayı insan vücudu için riskli olduğu için çok sıkı tedbirlerle elde edilir.

Önerilen Yazı » Bor Nedir? Ne İşe Yarar? Bor Rezervleri

Uranyum Ne İşe Yarar?

Klasik yeraltı madencilik teknikleri kullanılarak elde edilen uranyum oldukça derinlerde bulunan yataklardan alınır. Sonrasında çeşitli kimyasal işlemlerle ortaya çıkartılmaktadır. Soda çözeltisiyle gerçekleştirirken süzme, iyon değiştirme, sıvı çıkartma yöntemler, arındırma evresi ve eritme işlemleriyle uranyum elde edilir. Çok zahmetli olmasının yanı sıra, elde edilmesinin maliyetli olması da ekonomik yönü güçlü devletlerin çok daha fazla oranda sahip olmasını beraberinde getirir. Özellikle nükleer santraller çerçevesinde elektrik üretiminde kullanılmaktadır.

Uranyum Nerelerde Kullanılır?

Silah üretimleri, çok dayanıklı zırhlı aletlerin yapılması ve mermiler içinde uranyumdan yararlanılmaktadır. Savunma sanayi alanında en çok tercih edilen faydalı element olmaktadır. Bunun dışında seramik ve mermer fabrikalarda da kullanılan uranyum, tıp ve tarımla birlikte sanayi ve uzay çalışmalarında değerlendirilmektedir. İleri teknolojik gelişmelerde büyük bir katkıya sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Uranyum özellikleri itibariyle ayırt edici bir element sınıfında olurken rezerv çalışmaları da dünyanın her tarafından devam etmektedir.

Önerilen Yazı » Nükleer Santral (Reaktör) Nedir? Nasıl Çalışır?

Uranyum Rezervleri

Uranyum değerli bir element olduğu için büyük önem veriliyor. Dünya’ya baktığımızda Amerika, Rusya, Çin gibi büyük devletlerin uranyum çalışmaları bulunuyor. Ülkemize baktığımızda da ise durum sevindirici oluyor. Türkiye’de 5 uranyum yatağı mevcuttur. Ancak nükleer santraller ölçeğinde kullanılabilecek değere sahip olmadıkları düşünüldüğü için yakıt ve enerji olarak değerlendirilmeleri de söz konusu olmamış gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uranyum Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri, Kullanım Alanları

0