Dünya’nın En Güçlü Mıknatısı: 41.4 Tesla!

Amerikalılar Dünya’nın en güçlü mıknatısını üretti. Üretilen bu mıknatıs Çin’de 38,5 Tesla ve Hollanda’da yer alan 37,5 Tesla’lık mıknatıs değerlerini geçerek 41,4 Tesla değeriyle dünyanın en güçlüsü oldu. 2.5 yılda tamamlanan mıknatıs, tam 3.5 milyon dolara mal oldu. Amerika’da bulunan mıknatıs merkezi MagLab’da üretilen bu mıknatısla çeşitli çalışmalara imkan sağlaması düşünülüyor.

Mıknatısın çalışabilmesi için de büyük enerji gerekiyor. Gereken enerji miktarını da 32 MW DC güç olarak belirtildi. Bu güçlü mıknatıslarla, kuantum hesaplamalarından kullanılması planlanıyor. Güçlü mıknatıslar nasıl oluşturuluyor diye düşündüyseniz. Bu mıknatıslar sarmal bir şekilde sarılan bakır iletkenleri ve yalıtım malzemelerinden oluşuyor. Gerilim uygulandığında, akım belli bir yolda akıyor ve merkezinde kuvvetli bir manyetik alan oluşturuyor. Elektrik akım yoğunluğu artırılarak güçlü mıknatıslar elde ediliyor. Tabi bu hem maliyeti hem de yapımı zor oluyor.

Önerilen Yazı » Sürücüsüz İş Makineleri İle Günde 24 Saat Madencilik

Süper iletken mıknatıslar ve melez mıknatıslarla oluşturulan bu güçlü mıknatıs, elektrik akım yoğunluğunu en üst seviyeye çıkararak gerçekleştirilmiş. Bu mıknatısın en önemli getirisi ise, kuantum mekaniğinin çözülemeyen gizemlerini çözmede yardımcı olması olarak görülüyor. Yapılan çalışmaların bitmeyeceğini ve kendi rekorlarını kırmak için yeniden çalışmaya devam ettiklerini belirten araştırmacılar yeni rekorlar bizi bekliyor olacak dedi.

-----------------------------------

Teknoloji Projeleri'nin Desteğe İhtiyacı Var

Teknoloji Projeleri, %100 okur destekli bir bilim, teknoloji ve teknik bilgi platformudur.

Ülkemizdeki bilimsel çalışma ve teknik bilgi açığını kapatmak için giriştiğimiz bu yolda yazılarımızı özenli bir şekilde hazırlıyor, siz değerli takipçilerimiz ile ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Kazanç imkanlarımız kısıtlı olduğu için sizlerden destek istiyoruz. Bize destek olmak isterseniz, destek sayfamıza ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Kaynak: Amerikan Güçlü Mıknatıs Merkezi MagLab

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın En Güçlü Mıknatısı: 41.4 Tesla!

0