Fukuşima Nükleer Santrali Temizleme Çalışmaları

Fukuşima Nükleer Santrali Temizleme Çalışmaları

2011’de deprem ve tsunami sonrasında işlev dışı kalan ve radyoaktif sızıntı olan Fukuşima nükleer santralini temizleme çalışmaları devam ediyor. Ne yazık ki hala devam ediyor! İşletmeci Tepco erimiş radyoaktif yakıtın yerinin tam olarak tespiti ve sonrasında temizlenmesi için robot kullanmaya çalıştı. Bu robotlarda bir işe yaramıyor!

Ancak şu ana kadar bu iş için kullanılan yediden fazla robot çeşitli nedenlerle bozuldu. Bunlardan biri de geçtiğimiz günlerde erimenin yerini tespit etmek için gönderilen ve hedefe birkaç metre kala bozulan akrep şeklindeki paletli robottu. Sorunun mekanik aksamda yaşanan bir problemden mi yoksa reaktörün merkezindeki yüksek radyasyondan mı kaynaklandığı henüz bilinmiyor.

Önerilen Yazı » Nükleer Santral (Reaktör) Nedir? Nasıl Çalışır?

Daha önce gönderilen robotların kameraları ve kabloları yüksek radyasyona dayanamayarak erimişti. Bu iş için hazırlanan robotları geliştirmek iki yıl sürebiliyor ve bir sorun yaşandığında sorunun gerçek sebebini tespit etmek çok zor oluyor. Şu anda reaktörün çekirdeğini soğutmak için su pompalanıyor. Sonrasında radyoaktiviteyle kirlenen sular çekilerek özel depolarda saklanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fukuşima Nükleer Santrali Temizleme Çalışmaları

0