Isıyı, Işığı, Basınç Değişimlerini Elektriğe Dönüştüren Yeni Bir Kristal

Oulu Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar farklı enerji türlerinden elektrik elde edebilen yeni bir kristal keşfetti. Bu kristal belirli enerji türlerini elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Farklı alanlarda kullanılması planlanan ve perovskit kristal olarak bilinen bir kristal ailesinin yeni üyesi.

KBNNO: Yeni Bir Kristal Çeşidi

Kimyasal formülünü yeni malzemeye ad olarak veren araştırmacılar o malzemeyi KBNNO olarak isimlendirdiler. Bu kristalin en önemli özelliği; ısıyı, ışığı ve basınçtaki değişimleri elektrik enerjisine dönüştürmesidir. Diğer perovskit kristaller gibi KBNNO da ferroelektrik olduğu için bir elektrik alan uygulandığında kendi kutuplarını değiştirme özelliği var. Bu malzeme küçük pusula iğneleri gibi elektriksel iki uçlu olarak düzenlenmiş, herhangi bir fiziksel değişim olduğunda bu uçlar hizalanıyor ve akım oluşuyor.

Önerilen Yazı » Germanyum Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Physics Letters dergisinde yayımlanan bu yeni çalışmada KBNNO oda sıcaklığında test edildi. Ekip KBNNO’nun ışığı elektriğe dönüştürme yeteneğini incelerken, aynı zamanda malzemenin basınç altında ve sıcaklık değiştiğinde verdiği tepkiyi de inceledi. Daha fazla geliştirilmesi yönünde çalışan araştırmacılar, böyle bir malzemenin sanayide cihazları bir prize takmaya gerek kalmadan çevresel kaynakları kullanarak şarj etmek için kullanılabileceği düşünüyor.

One thought on “Isıyı, Işığı, Basınç Değişimlerini Elektriğe Dönüştüren Yeni Bir Kristal

  • 28 Mart 2017 tarihinde, saat 23:54
    Permalink

    Gayet farklı bir keşif. Bakalım neler getirecek 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isıyı, Işığı, Basınç Değişimlerini Elektriğe Dönüştüren Yeni Bir Kristal

1