Bilim İnsanları Çiçek Hastalığına Benzer Bir Virüs Üretti!

Bilimsel çalışmalar her zaman yararlı şeyler için yapılmıyor. İşin içine para girdi mi insanlığa zararı olabilecek şeylerin dahi laboratuvarlarda üretildiğini görebiliyoruz. Eskiden çiçek hastalığı (smallpox) adında sinsi bir virüs milyonlarca insanın ölmesinin sorumlusu olmuş. Yapılan aşılama programlarıyla bu virüs tarihe karışmış lakin bu virüse benzer bir virüsü Kanada’da bilim insanlarının laboratuvar ortamında ürettiği iddia edildi.

Kanada’da bilim insanları genetik malzeme kullanarak, sentetik bir virüs üretti. İsmine Horsepox adı verilen virüs için IFLScience sitesi insanlık için tehlikeli bir gelişme, birileri niçin böyle bir şey yapar ki diye kamuoyu ile bu durumu paylaştı. Yapılan bu araştırma henüz hakemli bir dergide yayınlanmamış. Lakin iddiayı atanlar, eskiden vaccinia adındaki virüsünde üretildiği ama bir iddia olarak kaldığının ama nereden geldiğinin hiçbir zaman bulunmadığını öne sürüyor.

İlginizi Çekebilir: Milyonlarca Virüs Atmosferde Birikiyor!

Dünya’da eskiden beri var olan ve yok edilmiş virüslerin, özel yerlerde saklandığı ve kanunlarla korunduğu belirtiliyor. Lakin kanunlara rağmen smallpox virüsü ve diğer virüslerin genlerine araştırma yapmak amacıyla ulaşılabiliyor. Bu iddia için yapılan araştırmalar ve kamuoyu ile doğruluğu hakkında umarız yakın zamanda bilgiler alabiliriz!

Kaynak: Scientists Just Resurrected A Smallpox-Like Virus In The Laboratory /IFLScience

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim İnsanları Çiçek Hastalığına Benzer Bir Virüs Üretti!

0