Milyonlarca Virüs Atmosferde Birikiyor!

Milyonlarca Virüs Atmosferde Birikiyor!

Kışın kar yağarken ağzımızı açıp karları yemeye kalkarız veya yağmur yağdığında ağzımızı açıp bekleriz. Bu haberden sonra bunları yaparken biraz daha düşünebilirsiniz. Kanada, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) araştırmacıların yaptığı bir araştırmada çok sayıda virüsün atmosferde yolculuk ederek başka yerlere taşındığını ortaya koyan bulgular elde edildi.

Araştırmada Dünya yüzeyinden havaya karışan virüslerin, Dünya’daki hava sistemlerinin üstünde bulunan ancak jetlerin uçtuğu stratosferin altında kalan troposfer katmanında binlerce kilometre taşındığını ortaya koydu. Bu taşınan virüs ve bakteriler daha sonra Dünya yüzeyine adeta yağmur gibi yağdığı tespit edildi. Biz de haberi araştırırken oldukça şaşırdık çünkü yağan bu virüs ve bakteri miktarı hiçte az değil.

Önerilen Yazımız: Ekso (Exo) İskelet Nedir? Ne İşe Yarar?

Araştırmanın liderlerinden Curtis Suttle her gün metrekare başına ortalama 800 milyondan fazla virüsün troposferde biriktiğini, bunun da örneğin Kanada’da kişi başına 25 virüse karşılık geldiğini söylüyor. Atmosferde taşınan virüs ve bakteriler, toz fırtınaları ve yağışlar yoluyla tekrar yeryüzüne iniyor. Bakteriler ve virüsler atmosfere küçük toz parçacıkları ve deniz serpintisi kaynaklı damlacıklar içinde taşınarak karışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milyonlarca Virüs Atmosferde Birikiyor!

0