Milyonlarca Virüs Atmosferde Birikiyor!

Milyonlarca Virüs Atmosferde Birikiyor!

Kışın kar yağarken ağzımızı açıp karları yemeye kalkarız veya yağmur yağdığında ağzımızı açıp bekleriz. Bu haberden sonra bunları yaparken biraz daha düşünebilirsiniz. Kanada, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) araştırmacıların yaptığı bir araştırmada çok sayıda virüsün atmosferde yolculuk ederek başka yerlere taşındığını ortaya koyan bulgular elde edildi.

Araştırmada Dünya yüzeyinden havaya karışan virüslerin, Dünya’daki hava sistemlerinin üstünde bulunan ancak jetlerin uçtuğu stratosferin altında kalan troposfer katmanında binlerce kilometre taşındığını ortaya koydu. Bu taşınan virüs ve bakteriler daha sonra Dünya yüzeyine adeta yağmur gibi yağdığı tespit edildi. Biz de haberi araştırırken oldukça şaşırdık çünkü yağan bu virüs ve bakteri miktarı hiçte az değil.

Önerilen Yazımız: Ekso (Exo) İskelet Nedir? Ne İşe Yarar?

Araştırmanın liderlerinden Curtis Suttle her gün metrekare başına ortalama 800 milyondan fazla virüsün troposferde biriktiğini, bunun da örneğin Kanada’da kişi başına 25 virüse karşılık geldiğini söylüyor. Atmosferde taşınan virüs ve bakteriler, toz fırtınaları ve yağışlar yoluyla tekrar yeryüzüne iniyor. Bakteriler ve virüsler atmosfere küçük toz parçacıkları ve deniz serpintisi kaynaklı damlacıklar içinde taşınarak karışıyor.

Kaynak: Seeding Life on the Moons of the Outer Planets via Lithopanspermia / https://arxiv.org/abs/1311.2558

2 thoughts on “Milyonlarca Virüs Atmosferde Birikiyor!

 • 20 Haziran 2020 tarihinde, saat 19:32
  Permalink

  Sitenizi çok beğendim ancak yazılarda kaynak belirtmediğiniz için takip etmeyeceğim kaynak belirtmeye başlarsanız lütfen bilgilendirin

  Yanıtla
  • 21 Haziran 2020 tarihinde, saat 11:22
   Permalink

   Merhaba Burak Bey,

   Teknik yazıları harmanlayarak yazıyoruz. Bazı yazılarımız ise tamamen bize ait. Bilimsel ve teknoloji haberlerine kaynak koyuyoruz. Bu yazımızı da en kısa sürede güncelleyeceğiz.
   İyi okumalar dileriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milyonlarca Virüs Atmosferde Birikiyor!

2